Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:39
Reklama

Nieodpłatna pomoc dla mieszkańców powiatu tczewskiego

Na terenie powiatu działa pięć punktów, w których mieszkańcy mogą skorzystać z darmowej porady prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji. Obsługą tych punktów zajmują się radcy prawni, adwokaci, doradcy obywatelscy oraz mediatorzy.
Nieodpłatna pomoc dla mieszkańców powiatu tczewskiego

Autor: Krzysztof Urban/fb

Osoby, które otrzymały pisma urzędowe czy sądowe i nie wiedzą, jak na nie zareagować, mogą zgłosić się po fachową poradę. Pomoc dotyczy również sytuacji rodzinnych, konfliktów oraz spraw konsumenckich czy gospodarczych.

Reklama

 

Polubowne rozwiązanie sporu

 

Mediacja pozwala uniknąć długotrwałych i kosztownych postępowań sądowych. Najczęściej dotyczy spraw rodzinnych, np. ustalenia alimentów czy kontaktów z dziećmi. Coraz częściej pojawiają się również mediacje konsumenckie oraz gospodarcze.

 

Zaletą mediacji jest to, że to strony same wypracowują rozwiązanie, zamiast czekać na decyzję sądu. Ugoda zawarta w toku mediacji, po zatwierdzeniu przez sąd, ma taką samą moc prawną jak wyrok.

- Krzysztof Urban, doradca obywatelski i mediator

 

Poradnictwo obywatelskie 

 

Poradnictwo obywatelskie obejmuje szeroki zakres zagadnień. Można je porównać do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, doradca wskazuje dostępne rozwiązania i w razie potrzeby kieruje do odpowiedniego specjalisty.

Z porad mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje pozarządowe. Na przykład ostatnio doradcy pomagali jednej z organizacji w odwołaniu od decyzji dotyczącej statusu pożytku publicznego.

 

Jak umówić się na wizytę?

 

Aby skorzystać z porady, należy wcześniej umówić wizytę. Można to zrobić:

  •  telefonicznie – dzwoniąc pod numer (58) 77 34 912 (w godzinach pracy urzędu),
  • online – poprzez stronę Starostwa Powiatowego w Tczewie (zakładka „Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja”).

Dostępność punktów i godziny ich pracy można znaleźć na stronie powiat.tczew.pl.

 

Z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady. Przed wizytą wystarczy złożyć krótkie oświadczenie o braku możliwości opłacenia pomocy prawnej.

Od 2020 roku uprawnieni są także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem że nie zatrudniali pracowników przez ostatni rok. Więcej na ten temat na naszej antenie opowiedział mediator i doradca obywatelski Krzysztof Urban.

 

 

Nieodpłatna pomoc prawna i mediacje to cenne wsparcie dla mieszkańców powiatu tczewskiego. Dzięki temu każdy, kto znajdzie się w trudnej sytuacji prawnej, może liczyć na fachową pomoc i możliwość polubownego rozwiązania sporu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama