Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 09:38
Reklama

Nowe autobusy i kolejna edycja programu "Rowerem do pracy" [ROZMOWA]

W czwartek 6 marca gościem Radia Tczew był miejski oficer rowerowy Grzegorz Pawlikowski, który opowiedział o kolejnej edycji akcji "Rowerem do pracy". Przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Tczewie odpowiedział także na pytania dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Tczewie, w tym m.in. te dotyczące wyboru producenta pojazdów, nowych pętlach i liniach autobusowych.
Nowe autobusy i kolejna edycja programu "Rowerem do pracy" [ROZMOWA]

Autor: Damian Myszewski

 

Reklama

Jednośladem do pracy

 

Studio Radia Tczew odwiedził Grzegorz Pawlikowski, który kolejny raz odpowiada za koordynację programu "Rowerem do pracy". W bieżącym roku do akcji przyłączyło się kilka nowych firm, ale poza tym wielkich zmian nie ma. Co należy zrobić, aby do rowerowej inicjatywy się przyłączyć? 

Jak w poniedziałek ruszyliśmy z zapisami, to w ciągu teraz tych czterech dni mamy 37 zapisanych już firm, ponad 140 osób, więc bardzo szybko, bardzo dużo tych firm i osób się zapisało. Jeżeli chodzi o to, co trzeba zrobić? Trzeba wejść na naszą stronę. Tam na tej stronie trzeba wybrać u góry zakładkę zarejestruj firmę, bo w pierwszej kolejności rejestruje się firma, dopiero później dany pracownik. Czyli jeżeli firma wyznaczy osobę koordynującą do tego konkursu, to ta osoba klika w "zarejestruj firmę", wypisuje podstawowe dane o tej firmie i co ważne tworzy taki indywidualny kod i hasło dla swoich pracowników. No i po już zakończonej rejestracji przekazuje ten kod pracownikom, czy to w jakieś liście mailowej, mailingowej czy na jakimś tam komunikatorze, czy gdzieś tam na plakacie umieszcza i wtedy dopiero mogą się pracownicy zapisywać. Co ważne, używamy dalej aplikacji Strava, ponieważ no ona jest dla nas bezpłatna, to jest globalna aplikacja.

Grzegorz Pawlikowski

Na aplikacji Strava zapisuje się dystans, jaki uczestnicy pokonują rowerem w drodze do miejsca pracy. Za przejechane kilometry zdobywa się punkty, które również w tym roku można wymieniać na atrakcyjne nagrody. Urzędnik wylicza także jakie niematerialne korzyści są skutkiem dojeżdżania do pracy jednośladem.

Dla pracodawcy to są wymierne korzyści, bo pracownik, który jest aktywny, dojeżdża tym rowerem do pracy, jest zdrowszy, ma lepszą kondycję i rzadziej chodzi na L4. Aktywność fizyczna odstresowuje, więc taka osoba, która rano pojedzie tym rowerem to też z taką świeżą głową przychodzi do pracy. No i też oczywiście, że każda firma gdzieś tam ma jakiś limit tych miejsc parkingowych, więc zachęcając pracowników do tego, że przyjeżdżali rowerem, to tak naprawdę można powiedzieć dbamy też o tych, którzy muszą przyjechać samochodem, ponieważ jest będzie więcej tych miejsc parkingowych.

 

Będą nowe autobusy w Tczewie. Linie i pętle też? 

 

Oprócz tematów rowerowych, gość Radia Tczew odpowiedział na kilka pytań dotyczących komunikacji miejskiej.  Na przełomie lutego i marca tczewski magistrat ogłosił, kto zwyciężył w przetargu na dostarczenie do Grodu Sambora 10 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. Co zadecydowało o tym, że po Tczewie będą jeździć Solarisy zamiast Mercedesów? 

Myślę, że czy czy jedna czy druga firma to mieszkańcy byliby zadowoleni, jeżeli chodzi o standard tych autobusów. Tak naprawdę Obie firmy spełniły te kryteria takie pozacenowe, więc gra się rozegrała już tylko tak naprawdę ceną. Waga tej ceny, waga tego kryterium cenowego to było 55%. No i tutaj Solaris miał miał tą niższą cenę prawie o o 2 miliony złotych w kontekście w wszystkich tych tych 10 autobusów.

Nowe elektrobusy zostaną dostarczone do Tczewa w ciągu 11 miesięcy, więc prawdopodobnie nie trafią do eksploatacji przed 1 września. Pierwszy dzień września to data graniczna. To właśnie wtedy zacznie obowiązywać kontrakt z firmą, która zostanie operatorem tczewskiego transportu publicznego w kolejnych latach. Czy przewoźnik, który po wakacjach będzie odpowiadał za utrzymanie komunikacji miejskiej w Tczewie również będzie zobowiązany do posiadania swojej floty pojazdów elektrycznych? Jednoznacznej odpowiedzi póki co brak.

Myślę, że dowiemy się wszystkiego w najbliższych, w najbliższych dniach, tygodniach, jak będzie ogłoszony przetarg. Wtedy będą pełne pełne informacje, więc nie chciałbym tak teraz więcej szczegółów zdradzać.

Już teraz pewne jest za to, że przewoźnik będzie musiał dysponować autobusami przegubowymi. 

Wraz z planowanym rozwojem Tczewa w kierunku południowym komunikacja miejska w Tczewie będzie musiała się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Urząd Miasta nie wyklucza, że w przyszłości powstanie nowa pętla autobusowa. 

Rozważania takie są w w nie chciałbym powiedzieć, że że tutaj jakieś konkretne analizy już mamy mamy stworzone co do tego, ale rozważania co do takiej trzeciej pętli są w między nimi na Górkach. Więc będziemy też analizować jakby to w którą stronę miasto będzie się ostatecznie rozwijać i jak to ma wpłynąć na naszą komunikację i na pewno będziemy się starali dostosowywać do do tej zabudowy, która powstanie.

Zespół odpowiedzialny za rozwój tczewskiej komunikacji nie wyklucza uruchomienia nowych linii i bieżących aktualizacji rozkładów jazdy. Problemem jest tylko ograniczony budżet finansowy. Wielkimi krokami nadchodzi jednak nowy przetarg na świadczenie usług przewozowych od 1 września. W związku z tym mieszkańców prosi się o zgłaszanie uwag związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego w Tczewie. 

Od 1 kwietnia i to nie jest prima aprilis, powstanie Biuro Transportu i Mobilności Urzędu Miejskiego. Będzie miało swoją można powiedzieć siedzibę w budynku Domu Przedsiębiorcy przy Obrońców Westerplatte 3. Więc jeżeli ktoś będzie chciał osobiście przyjść porozmawiać to to zapraszam. Telefon u mnie pozostaje dalej ten sam: 7759428 i mój mail pawlikowski@m.trzew.pl.

Zapis audio całej rozmowy z Grzegorzem Pawlikowskim znajduje się poniżej. Zachęcamy do odsłuchania!

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama