Spotkanie, zatytułowane „Przy kawie o kobiecej sprawie”, odbędzie się 15 marca w klimatycznej kawiarni Samo Dobro
Organizatorami wydarzenia są doświadczone fizjoterapeutki Alicja Pyla i Monika Odya, które na co dzień pracują z kobietami zmagającymi się z bólem oraz innymi dolegliwościami związanymi z układem rozrodczym.
Dlaczego warto mówić o endometriozie i bolesnym miesiączkowaniu?
Szacuje się, że endometrioza dotyka około 10% kobiet na świecie, a niemal połowa kobiet sięgających regularnie po leki przeciwbólowe podczas miesiączki może mieć niezdiagnozowaną chorobę. Wiele z nich słyszy krzywdzące stwierdzenia, że „taka ich uroda” i „ból jest normalny”. Tymczasem miesiączka nie powinna boleć – ból jest sygnałem, że organizm wymaga diagnostyki i odpowiedniego wsparcia.
Taka pani uroda, to jest takie teraz już bardzo hasło głośne. Dokładnie, generalnie pacjentki, które przytrafiają do nas do gabinetu, słyszą, weź tabletkę, przesadzasz albo mówią o tym, że jak urodzisz, to ci przejdzie. Nie przechodzi.
- Monika Odya, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Warsztaty w Tczewie mają na celu szerzenie świadomości na temat endometriozy, bolesnych miesiączek i możliwości, jakie daje fizjoterapia uroginekologiczna. To przestrzeń, w której kobiety będą mogły zdobyć wiedzę, wymienić doświadczenia i nauczyć się prostych, skutecznych ćwiczeń pomagających złagodzić objawy.
Edukacja i praktyczne wsparcie
Podczas spotkania uczestniczki dowiedzą się m.in. o:
- roli dna miednicy w zdrowiu kobiety,
- przyczynach bólu miesiączkowego i metodach jego łagodzenia,
- ćwiczeniach wspierających pracę mięśni dna miednicy,
- kinesiotapingu jako metodzie wspomagającej walkę z bólem.
Warsztaty będą miały formę swobodnej rozmowy i ćwiczeń praktycznych, dlatego organizatorki zachęcają uczestniczki do zabrania mat do ćwiczeń i wygodnego stroju.
Dla kogo spotkanie?
Warsztaty są skierowane zarówno do kobiet z już zdiagnozowaną endometriozą, jak i tych, które podejrzewają u siebie tę chorobę.
Ból jest to najczęściej objaw, który dotyczy kobiety na przykład w chorobie endometriozy czy adenomiozy, ale też takie panie odczuwają ból, dyskomfort w czasie owulacji, w czasie zwykłych czynności lub uprawiania sportu, bo wysiłek fizyczny też może zmieniać zmiany, które w efekcie będą objawiały się bólem i to są to jest bardzo duża grupa pacjentek.
- Alicja Pyla, fizjoterapeutka uroginekologiczna
To także świetna okazja dla młodych kobiet, które chcą lepiej zrozumieć swoje ciało i nauczyć się dbać o zdrowie w sposób holistyczny. Organizatorzy podkreślają również, że edukacja na temat endometriozy jest istotna nie tylko dla kobiet, ale także dla ich bliskich – partnerów, rodzin czy pracodawców, którzy powinni wykazywać większą empatię i zrozumienie dla osób cierpiących na tę chorobę.
Jak się zapisać?
Warsztaty odbędą się 15 marca o godzinie 10:00 i potrwają około dwóch godzin. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorki proszą o wcześniejsze zapisy.
„Przy kawie o kobiecej sprawie” to nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy, ale także do budowania społeczności wsparcia dla kobiet, które na co dzień zmagają się z problemami zdrowotnymi. To przestrzeń do otwartej rozmowy, przełamywania tabu i wspólnego poszukiwania rozwiązań, które poprawią komfort życia wielu kobiet.
Napisz komentarz
Komentarze