Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie oraz były prezes spółki Eco Probe w Pszczółkach, w rozmowie odniósł się do pojawiających się w przestrzeni publicznej pytań dotyczących działalności firmy. Podkreślił, że wszystkie decyzje podejmowane były i są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz pod ścisłą kontrolą odpowiednich instytucji. W rozmowie wyjaśnił, jak funkcjonują spółki, którymi kierował, oraz zapewnił, że priorytetem jest dla niego transparentność i zgodność z normami prawnymi.
Przepisy regulują wszystko
Prezes Gorczyński stanowczo podkreśla, że działalność spółki Eco Probe, zawsze opierała się na obowiązujących przepisach i regulacjach. Jego zdaniem osoby odpowiedzialne za nadzór z ramienia gminy od powstania spółki miały pełny wgląd w dokumenty oraz aktualne działania. Instytucje nadzorcze miały możliwości stałej kontroli na każdym etapie funkcjonowania spółki.
Jeżeli chodzi o ten raport, ja przygotowałem i jeszcze przygotowuję wyjaśnienia, tak, odnośnie tych wszystkich rażących zaniedbań, bo w tym raporcie jest tyle błędów, tyle przekłamań, że aż mi się po prostu nie chciało czytać, powiem szczerze. Jednym może z takich wielu błędów, które są, to nawet nie została przeczytana decyzja o nałożeniu opłaty dodatkowej, bo tam jest umówienie kary. To nie są kary, to są płaty dodatkowe.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
W raporcie zdaniem prezesa jest wiele nieścisłości w tym, błędne nazwanie opłat podwyższonych karami.
Druga była informacja, że nałożyły karę Wody Polskie, a to jest nieprawdą. Są to opłaty podwyższone, które nie zostały zapłacone, ponieważ złożyliśmy odwołanie, które trwa. Nie ma jeszcze decyzji.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Prezes poinformował również, że z takimi opłatami mierzy się również Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie:
ZWiK też miał taką opłatę. Ona była naliczona za rok 2021. Odwołujemy się od tej opłaty. Mówimy w ten sposób, że jak najbardziej, że nastąpiło jakieś bardziej wykorzystanie środowiska, bo takie rzeczy się w każdym przedsiębiorstwie niestety zdarzają. Jednakże przeprowadzono inwestycje uzasadniające uchylenie lub redukcję opłaty.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Trudne decyzje
Opłaty podwyższone wynikają z wielu czynników, w tym między innymi ze zbyt dużego poboru wody przez mieszkańców.
Czyli możemy wydobyć na przykład milimetr sześcienny rocznie, tak? Wydobędziemy milion jeden i za ten jeden płacimy opłatę dodatkową. Na tym to polega. I tam była identyczna sytuacja. Jeżeli chodzi o wodę, to była sytuacja tego typu. Istotą opłaty podwyższonej jest to, że nalicza się ją za zwiększone korzystanie ze środowiska, tj. np. zwiększony pobór wody lub zwiększoną ilość odprowadzonych ścieków. Taka sytuacja miała miejsce w Eco Probe i w ZWiK
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Jak podkreśla były prezes rozwiązaniem dla nieprzekraczania wydobycia jest czasowe zamknięcie wody dla mieszkańców. Czego nikt nie chce robić.
„Była susza. W związku z powyższym mieszkańcy korzystali z bardzo dużej ilości wody. Bardzo dużej ilości wody. Byliśmy w sytuacji, ze Spółka znalazła się na granicy wartości poboru wody określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. Alternatywą było zamknięcie wody dla ludzi. Co pani by zrobiła? Zakręciła by Pani dostęp do wody, czy zapłaciła opłatę podwyższoną? No przecież jakbym zakręcił ludziom wodę, to by była katastrofa. Wyobraża pani sobie taką sytuację”?
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Jak w tamtej sytuacji zadziałał były prezes Eco Probe?
Co wykonałem? Proste zadanie. Napisałem odwołanie od decyzji o opłatach podwyższonych. Od obu decyzji. W odwołaniach opisaliśmy "plan naprawczy", tj. inwestycje w infrastrukturę. Na co WIOŚ wydał informację, że jak najbardziej proszę sporządzić harmonogram i opłata zostanie nienaliczona chyba, że nie wywiążemy się z modernizacji. Natomiast w momencie kiedy przeprowadzimy modernizację i wykażemy, że środki zostały zainwestowane, WIOŚ odstępuje.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Komisja rewizyjna nie prosiła o wyjaśnienia
Jak wynika ze słów prezesa, w trakcie prac kontroli rewizyjnej w spółce Eco Probe nie był on proszony o składanie wyjaśnień i informowany o pracach.
Nie byłem ani zaproszony przy tworzeniu tego raportu, nie wiedziałem jaki treść będzie raportu, jakie były pytania, jakie były konkluzje,
jakie były problemy, ani razu nie zostałem zaproszony do udziału w pracach komisji. Nie uczestniczyłem w pracach nad raportem. Tak naprawdę o raporcie dowiedziałem się z mediów.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Prezes podkreślił efektywność prowadzonych działań również w zakresie gospodarności.
Wiecie państwo, jaka była ściągalność należności od mieszkańców zawodowych przed polską spółki? Chodziło o ściągalność w gminie Pszczółki przed powstaniem spółki eco probe 60%. Kilkaset tysięcy poszło, niestety w dal, bo zostało przedawnione. Gdy spółka powstała, niestety była negatywnie
postrzegana, bo zaczęliśmy egzekwować od mieszkańców płatności za wodę. W tej chwili jest 99%. Jak ja odchodziłem było 99,2%. Zupełnie inne relacje, tak? Następnie uporządkowaliśmy system wodociągowo-kanalizacyjny. Tak to wygląda.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Gra polityczna?
Prezes Gorczyński uważa, że wywiązał się z kredytu zaufania, który otrzymał od Wójta Gminy Pszczółki, w chwili gdy objął stanowisko.
Dostałem 500000 zł, na założenie spółki. Był to kapitał zakładowy który musiał wystarczyć na realizację postawionych jej ambitnych zadań. Dostałem kredyt zaufania i mam nadzieję, że go spłaciłem jeszcze trójnasób.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Natomiast działa części radny w Gminie Pszczółki i komisji rewizyjnej uważa za grę polityczną.
To jest ewidentny atak na wójta Gminy Pszczółki, przez radę gminę y no niestety jest bardzo przykry.
- Arkadiusz Gorczyński, prezes Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie
Do tematu ustaleń komisji rewizyjnej w Gminie Pszczółki i działalności spółki Eco Probe będziemy jeszcze wracać.
Więcej wątków w sprawie poznacie słuchając całej rozmowy, którą Aleksandra Hotowy przeprowadziła z Prezesem Arkadiuszem Gorczyńskim.
Więcej na ten temat, w tym między innymi kwestia ustaleń dotyczących rzekomo niewłaściwej rezygnacji Arkadiusza Gorczyńskiego ze stanowiska w spółce Eco Probe, które obalił Sąd Rejestrowy KRS w materiale Telewizji Tetka.
O raporcie Komisji Rewizyjnej Gminy Pszczółki pisaliśmy w artykule "Trudna sztuka zarządzania ściekami"
Napisz komentarz
Komentarze