10 marca w Opaleniu odbyło się spotkanie protestujących mieszkańców w władzami samorządowymi. Tłem do tego spotkania był protest m.in. mieszkańców Opalenia w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na spotkaniu burmistrz gminy i miasta Gniew Maciej Czarnecki, zadeklarował, że proponowana zmiana zostanie wycofana.
Mobilizacja mieszkańców
Początkowo planowana była budowa zakładu produkującego taśmy samoprzylepne, jednak w dokumentach pojawiła się propozycja zmiany przeznaczenia terenu na działalność obejmującą także spalanie odpadów. W obawie o zdrowie i środowisko mieszkańcy powołali Komitet Społeczny Czyste Opalenie, założyli stronę internetową oraz profil na Facebooku.
Założyliśmy profil facebookowy "Czyste Opalenie" i informowaliśmy, zapraszaliśmy wszystkich i w tej chwili mamy już ponad 760 członków. Jesteśmy zorganizowani, powołaliśmy Komitet Społeczny Czyste Opalenie i robimy wszystko, żeby te zapisy wykreślić.
- Krzysztof Kuśmierczuk
Przeprowadzili kampanię informacyjną i plakatową, a kulminacją ich działań było spotkanie z radnymi gminy i burmistrzem gminy Gniew.
W poniedziałek zrobiliśmy spotkanie na własnych warunkach, to znaczy prezentację pokazaliśmy mieszkańcom, co tak naprawdę grozi jeżeli coś takiego powstanie. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Byli radni miejscy z Gniewa. Był również burmistrz. I poprzez nasze prezentacje w sumie nacisk ludzi burmistrz zadeklarował, że wykreśli te zapisy z tego projektu uchwały.
- Krzysztof Kuśmierczuk
Krzysztof Kuśmierczuk, współorganizator projektu odwiedził nasze studio i opowiedział zarówno o społecznej mobilizacji mieszkańców oraz zagrożeń wynikających z funkcjonowania takiego zakładu. Posłuchajcie rozmowy.
Dowiedzieliśmy się, że w projekcie uchwały zagospodarowania przestrzennego dla części opalania jest zapis lub zakład unieszkodliwiania odpadów z termiczną obróbką odpadów. Także to jest po prostu spalarnia odpadów. To jest zakład, który generuje skutki dla zdrowia przede wszystkim poprzez emitowanie dioksyn, które są rakotwórcze.
- Krzysztof Kuśmierczuk
Sytuacja w Opaleniu to przykład skutecznego udziału obywateli w procesach decyzyjnych. Mieszkańcy udowodnili, że wspólne działania i determinacja mogą wpłynąć na decyzje lokalnych władz, chroniąc przyszłość swojej miejscowości i zdrowie społeczności.
Ich sukces pokazuje, że świadoma i zorganizowana społeczność ma realny wpływ na kształtowanie polityki lokalnej.
Napisz komentarz
Komentarze