Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 31 marca 2025 02:57
Reklama

Jutro zbiórka "Leku bez śladu"

Nasze studio odwiedziły dziś (21 marca) współtwórczynie projektu "Lek bez śladu" - Zofia Grzegorzewska, Katarzyna Wachowska, Oliwia Cabaj i Maria Bielawska.
Jutro zbiórka "Leku bez śladu"
Współtwórczynie "Leku bez śladu" - od lewej: Zofia Grzegorzewska, Oliwia Cabaj, Maria Bielawska oraz Katarzyna Wachowska.

Autor: Aleksandra Kęprowska

 

Reklama

Dziesięcioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie (Zofia Grzegorzewska, Oliwia Cabaj, Julia Mejger, Katarzyna Wachowska, Maria Bielawska, Hanna Licnerska, Hanna Kowalska, Bogumiła Brzycka, Franciszek Ciman, Maria Kalksztejn) prowadzą projekt „Lek bez śladu”, który ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie poprawnej utylizacji leków. Według raportu „Leki w środowisku. Zagrożenia i wyzwania” przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w 2024 roku 60% Polaków wyrzuca leki do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. 

 

 

W tej akcji społecznej chodzi o uświadamianie ludzi o zagrożeniach związanych z niepoprawną utylizacją leków. Chodzi o to, że większość ludzi wyrzuca leki do kosza, spłukuje je w toalecie, co prowadzi do zanieczyszczeń ekosystemu i większych większych komplikacji w środowisku. Jesteśmy na profilu biologiczno-chemicznym, więc chcieliśmy się poruszać w tym obszarze. Tematykę zaproponowała nam nasza pani wychowawczyni Beata Kamińska.

- Zofia Grzegorzewska, współtwórczyni projektu

 

Każdy z nas ma w domu jakieś stare tabletki, syropy czy nawet maści, które nie są już nam potrzebne. Wiele osób wyrzuca je do kosza, ale to niebezpieczne. Leki mogą trafić w niepowołane ręce, na przykład do dzieci, które mogą się nimi zatruć. Z kolei spłukiwanie farmaceutyków w toalecie powoduje, że substancje chemiczne trafiają do ścieków, a ponieważ standardowe oczyszczalnie nie są w stanie ich skutecznie usunąć, to leki lub produkty ich metabolizmu przedostają się do rzek. Tam z kolei negatywnie wpływają na organizmy znajdujące się w wodzie.

- Maria Bielawska

 

Zbiórka zwolniona z teorii

 

"Lek bez śladu" to inicjatywa powołana do uczestnictwa w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". Na czym ona polega?

 

Od 2013 roku wychodzimy naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktycznego doświadczenia. Umożliwiamy młodym ludziom realizację własnych projektów społecznych, dzięki którym nabywają umiejętności niezbędne na rynku pracy, takie jak zarządzanie projektami, empatia, kreatywność, praca zespołowa czy rozwiązywanie problemów.

- zwolnienizteorii.pl

 

Projekty uczniów mają do 8 miesięcy na jego zrealizowanie. Za liczbę beneficjentów, partnerów, pozyskany budżet i zasięg w mediach otrzymują punkty, dzięki którym dana akcja może zostać nominowana do nagrody Złotego Wilka (trzeba uzyskać ich minimum 4500 na 6000 możliwych). Więcej o działaniu Olimpiady można przeczytać tutaj.

 

Zbiórka leków

 

Uczniowie z I LO upowszechniali temat bezpiecznej utylizacji poprzez prelekcje w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych (nie tylko w Tczewie, także w Rajkowach) czy media społecznościowe (Instagram - @lekbezsladu, Tiktok - @lek bez sladu, YouTube - Lek Bez Śladu). Z której części projektu twórcy mieli największą satysfakcję?

 

Szczerze chyba prelekcje, bo tam spędzamy też razem czas, możemy kogoś czegoś nauczyć i mamy z tego naprawdę dużo fajnych wspomnień, co można zobaczyć na naszym TikToku, gdzie chcemy też podejść do tego projektu trochę z humorem, żeby trafić do młodszych osób, naszych rówieśników.

- Katarzyna Wachowska

 

"Lek bez śladu" podczas jednej z prelekcji, fot. lekbezsladu/Instagram

 

Punktem kulminacyjnym akcji są jednak zbiórki zużytych leków. Odbędzie się ona już jutro (22 marca) w czterech tczewskich aptekach:

 

  1. "Bajkowa", ul. Jasia i Małgosi 10

  2. "Czyżykowska", ul. Czyżykowska 68

  3. "Wracam Do Zdrowia", ul. Wojska Polskiego 22

  4. "Gemini", al. Zwycięstwa 16

 

W godzinach pracy powyższych przynieść można m.in. przeterminowane, niepotrzebne leki na receptę, suplementy diety, strzykawki, igły. Preparaty można dostarczyć w każdej formie bez uprzedniego specjalnego przygotowania. Podobną zbiórkę "Lek bez śladu" zorganizował 20 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

 

Zebraliśmy około dwóch, trzech takich sporych kartonów z lekami, dlatego naprawdę jest to bardzo dobry wynik i naprawdę się cieszymy, że tyle osób wzięło chętnie udział w naszej zbiórce. 

-Oliwia Cabaj

 

Z sobotnim wydarzeniem związany jest także konkurs, w którym wygrać można karty podarunkowe do sklepów sieci Empik. Aby wziąć w nim udział należy zaobserwować "Lek bez śladu" na Instagramie, polubić i skomentować ten post, zaś do 23 marca wysłać poprzez również poprzez Instagram zdjęcie potwierdzające obecność na zbiórce (selfie z jednym z twórców czekających w aptece). Osoby, które spełnią wszelkie wymagania wezmą udział w losowaniu nagród.

 

Ulotka organizatora

 

Więcej o projekcie powstałym w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, zbiórce leków, ale także o licealnym kocie odbierającym ulotkę możecie posłuchać poniżej:

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama