Nowy dyrektor rozpocznie kadencję w czerwcu i przez trzy lata będzie odpowiedzialny za kierowanie tczewską instytucją kultury.
Zobacz: Krzysztof Korda nie będzie już dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie
Menadżer kultury, filolog klasyczny, bibliotekoznawca, edukator i animator życia społecznego
Damian Domański jest absolwentem pelplińskiego Collegium Marianum i filologii klasycznej w Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów doktoranckich z zakresu literaturoznawstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. W latach 2014-2022 był dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie, a od lipca 2022 r. kieruje nowo powołaną samorządową instytucją kultury Gminy Morzeszczyn, czyli Biblioteką – Ośrodkiem Kultury.
Od 2013 r. nauczyciel języka łacińskiego i kultury antycznej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym LINGWISTA w Gdańsku. Współzałożyciel oraz wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej blisko 180 menedżerek i menadżerów bibliotek z całego kraju. Członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Od 2017 r. wchodzi w skład Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego, zaś od 2021 r. jest jej przewodniczącym. Absolwent programu rozwojowego dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek "Kieruj w dobrym stylu" realizowanego przez Szkołę Liderów na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjator i lider lokalnej sieci dyrektorek i dyrektorów bibliotek publicznych z pow. tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Członek zespołu roboczego Krajowej Rady Bibliotecznej ds. oczekiwań środowiska bibliotekarskiego wobec absolwentów studiów z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień za pracę na rzecz regionu i społeczności lokalnej, w tym tytułu Pomorskiego Bibliotekarz Roku 2021, Perełki Kociewia (2019) i Animatora Roku Powiatu Tczewskiego za 2018 rok.
W pracy zawodowej skupia się głównie na działaniach społecznych dla dzieci i młodzieży, promując idee sieciowania i wolontariatu oraz pobudzając inicjatywy lokalne. Prowadzi szkolenia dla kadr kultury z zakresu komunikacji, facylitacji, a także tworzenia oferty dla młodzieży i nieodbiorców kultury. Ponadto przeprowadza diagnozy potrzeb kulturotwórczych. Interesuje się marketingiem w kulturze i projektowaniem infrastruktury przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek, muzeów i instytucji animacji kulturalnej.
- informacje prasowe
Przypomnijmy, na początku roku (po blisko 10 latach) z funkcji dyrektora MBP zrezygnował Krzysztof Korda.
Napisz komentarz
Komentarze