Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 09:32
Reklama

Pomoc społeczna - praca czy służba?

21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego, czyli święto pracowników służb społecznych.
Pomoc społeczna - praca czy służba?

Autor: fot. pixabay

Pracownicy socjalni wykonują swoją pracę często w sposób niezauważony. Pomagają osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspierają klientów pomocy społecznej w procesie usamodzielniania i integracji społecznej. Wykonują swoje zadanie z narażeniem własnego życia i zdrowia. Jak wygląda i czym w rzeczywistości zajmuje się pomoc, sprawdziliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Poniżej możecie posłuchać naszej rozmowy z pracownikami OPS.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pracownicy socjalni w świadomości społecznej zajmują się analizą i oceną zapotrzebowania klientów na świadczenia z pomocy społecznej. Jednak zakres ich pracy to przede wszystkim uzyskanie wsparcia specjalistycznego w celu rozwiązania problemów. 

 

Jest to zawód składający się z interdyscyplinarnej wiedzy. Musi pracownik socjalny posiadać doświadczenie i nim też kieruje się w wykonywaniu pracy każdego dnia. 

Poświęcają uwagę i energię na pobudzanie społecznej aktywności i inspirują do podejmowania działań na rzecz zmiany życiowej czy społecznej Ich praca kierowana jest do osób, rodzin, grup i środowisk, które mają trudności w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. 

 

Nie jesteśmy sami w stanie, pracownicy socjalni udźwignąć problemów dnia codziennego.

Dlatego zdaniem dyrektor MOPS Tczew, Julity Jakubowskiej w pracy socjalnej niezbędna jest współpraca interdyscyplinarna. Łącząca pomoc społeczną, oświatę i ochronę zdrowia, aby budować kompleksową ofertę wsparcia dla osób potrzebujących.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama