Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:06
Reklama

Koronawirus: Czy czas izolacji może pogłębiać uzależnienia?

Z Ewą Żymierską terapeutką uzależnień i Pawłem Kaczyńskim psychologiem rozmawialiśmy o tym, jak czas społecznej izolacji wpływa na naszą psychikę.
Koronawirus: Czy czas izolacji może pogłębiać uzależnienia?

Autor: fot. Pixabay

Osoby, które doświadczają zaburzeń lub chorób psychicznych, a także uzależnione mogą w czasie kwarantanny czy społecznej izolacji czuć się gorzej. Ważna społecznie staje się dbałość o zdrowie psychiczne swoje i innych bliskich osób. Ważne jest by w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia szukać odpowiedniej pomocy. Stan izolacji, w jakim obecnie przyszło na żyć ma znaczący wpływ m.in. na poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególna sytuacja dla osób, które doświadczały kryzysów psychicznych jeszcze przed epidemią koronawirusa. Jak zatem radzić sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami? Z tym trudnym tematem zmierzyli się eksperci. Posłuchajcie rozmów z terapeutką uzależnień Ewą Żymierską i psychologiem Pawłem Kaczyńskim.

Izolacja i kwarantanna to czas kiedy możemy częściej sięgać po alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Gdzie w Tczewie można szukać wsparcia i w jaki sposób w dzisiejszcych czasach pracują terapeuci uzależnienie? Na te pytania odpowiedziała Ewa Żymierska, terapeutka uzależnień.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Wielu ludzi nie ma pracy, nie  potrafią sobie zagospodarować tego czasu, który spędzali w pracy i tutaj jest problem. [...] nuda jest  takim czynnikiem, który wzmaga chęć sięgnięcia po alkohol.  [...]  Bardzo trudno jest przekroczyć ten próg poradni, bo jest dużo wstydu. Ale jeżeli już to zrobimy to z reguły ludzie nie żałują.

- Ewa Żymierska 

 

Miejsca wsparcia dla osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych od substancji psychoaktywnych w powiecie tczewskim znajdziecie TUTAJ.

Stan epidemii to stan rosnącego napięcia i lęku. Jak w czasie epidemii radzić sobie z emocjami? Jak prawidłowo redukować napięcie i czy nasza osobowość może wpływać na to, jak odczuwamy emocje i interpretujemy sytuację?

O tym wszystkim rozmawialiśmy z Pawłem Kaczyńskim, psychologiem, kierownikiem Działu Profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jako ludzie, z natury mamy potrzebę odczuwania przyjemności. I teraz jeżeli odczuwamy lęk to szukamy możliwości żeby sobie z nim poradzić, jeżeli sięgnięcie po daną substancję powoduje, że to uśmierzy nam lęk, to może mieć związek z uzależnieniem.

- Paweł Kaczyński 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama