W Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a pod względem wykluczenia cyfrowego sytuacja wygląda gorzej tylko w sześciu krajach Europy. Planowane przez rząd rozszerzenie opłaty reprograficznej na nowe urządzenia, takie jak smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne nie poprawi sytuacji. W rozmowie z serwisem newseria.pl Michał Herde z Rady Krajowej Federacji Konsumentów krytycznie ocenia ten projekt:
W tej sytuacji, kiedy z dnia na dzień przestawiliśmy się na nauczanie zdalne, zamknęliśmy seniorów w domu, odcięliśmy ich od świata zewnętrznego, podnoszenie cen na urządzenia typu smartfon czy laptop jest po prostu błędne.
- Michał Herde członek Rady Krajowej Federacji Konsumentów
W czasie pandemii zainteresowanie zakupem laptopów czy tabletów wzrosło o kilkadziesiąt procent. Ceny tych urządzeń w Polsce są obecnie nadal niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale dla wielu wciąż zbyt wysokie. Z szacunków Krajowej Federacji Konsumentów wynika, że jeżeli sprzęt zostanie objęty opłatą reprograficzną w wysokości do 6 procent, to ceny wzrosną nawet o kilkaset złotych.
W grupie najbardziej dotkniętych cyfrowym wykluczeniem, nie tylko ze względów finansowych, są seniorzy, których ten problem w dużym stopniu dotyczył jeszcze przed pandemią. W Polsce ponad połowa osób w wieku 65–74 lata nigdy nie korzystała z internetu i jest to odsetek o 20 punktów procentowych wyższy niż unijna średnia, która wynosi 33 procent.
Napisz komentarz
Komentarze