Narodowe Centrum Kultury zbadało preferencje młodzieży w wieku od 12 do 17 lat dotyczące muzyki. O szczegółach badania mówi Agnieszka Bąk z działu badań i analiz:
W pytaniu otwartym o ulubioną muzykę większość (60%) nastolatków wymieniła tylko jeden gatunek, którego słucha. Mniej więcej co dziesiąty (11%) deklarował, że słucha różnych gatunków muzyki, bez ich doprecyzowywania. Zapytani o rodzaj muzyki, której słuchają na co dzień, młodzi ludzie najczęściej wymieniają pop (39%), rap (22%) oraz rock (20%). Zdecydowanie rzadziej wskazują disco-polo (4%), muzykę poważną lub klasyczną (4%), dance (3%) i metal (3%).
-Narodowe Centrum Kultury
Źródło: Narodowe Centrum Kultury
97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. Jak wyglądało samo badanie?
Źródło: Narodowe Centrum Kultury
Czy badani poza słuchaniem muzyki tworzą w związku z nią jakieś działania?
Słuchanie muzyki dla przyjemności jest popularną formą spędzania czasu: dwie trzecie (67%) nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Tylko 3% nigdy nie słucha muzyki. Formy aktywności wymagające większego zaangażowania są oczywiście rzadsze. Mniej więcej połowa badanych (53%) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda filmy/programy poświęcone muzyce w telewizji bądź internecie. Podobny odsetek respondentów co najmniej raz w miesiącu wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50%) oraz czyta o muzyce w prasie albo internecie (49%). Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych) - około jedna trzecia nastolatków (35%) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu.
- Narodowe Centrum Kultury
Napisz komentarz
Komentarze