Lany poniedziałek - kiedyś i dziś
W przeszłości Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Woda symbolizowała wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Słowianie uznawali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. W ten sposób czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny.
Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa i w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątku. Ten zwyczaj jest bardzo popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Z czasem oblewanie wodą, w niektórych przypadkach, stało się również do tego stopnia niebezpieczne, że służby porządkowe i prawnicy zaczęli interpretować to jako zakłócanie spokoju.
Lany poniedziałek należy traktować jak dobrą zabawę w gronie najbliższych osób. Pamiętajmy, że oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, to chuligański wybryk a nie tradycja i możemy za to ponieść konsekwencje. Może się tak stać w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.
"Również oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodowe woreczkami z wodą nie mieści się w ramach zwyczaju, bo może w konsekwencji doprowadzić do wypadku drogowego, a sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za swoje zachowanie" - wyjaśnia policja.
Jaka kara?
Policjanci przypominają, że za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu, mandat karny może wynieść nawet do 500 złotych.
Warto pamiętać, że za zachowanie dzieci w Lany poniedziałek wszelkie konsekwencje finansowe poniosą rodzice lub prawni opiekunowie.
Ciekawostki o wodzie
Przy okazji Lanego Poniedziałku mamy dla Was garść ciekawostek o wodzie:
- Woda jest związkiem chemicznym o wzorze H2O i zawiera jeden atom tlenu (O) i dwa wodoru (H). Kąt między atomami wodoru w cząsteczce wody wynosi 105 stopni, dzięki czemu woda jest świetnym rozpuszczalnikiem.
- Woda ma największą gęstość w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Ma to ogromne znaczenie zimą dla przeżycia organizmów wodnych, gdyż dzięki tej właściwości wody zbiorniki wodne nie przemarzają do dna.
- Zamarznięta woda czyli lód ma mniejszą gęstość od wody i dlatego pływa w wodzie.
- Na Ziemi jest około 1,5 miliarda kilometrów sześciennych wody, ale tylko 1% z niej nadaje się do picia. 97% wody jest słoną wodą oceaniczną, a 2% znajduje się w pokrywach lodowych na biegunach.
- Każdy żywy organizm potrzebuje wody do życia. Udział wody w budowie organizmów jest różny, ale zawsze jest jej więcej niż innych składników. Najwięcej wody zawierają meduzy - około 98%. Ludzkie ciało zawiera do 70% wody, co oznacza, że osoba ważąca 60 kg zawiera nawet do 42 kg wody.
- Przeciętny Polak zużywa około 150 litrów wody dziennie. Do 40 litrów używamy do spłukiwania toalety, do 7 - do mycia naczyń, a nawet 100 - podczas jednego cyklu prania w pralce.
- Człowiek bez jedzenia przeżyje około miesiąca, ale bez wody - tylko około tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze