Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 14:42
Reklama

Masz zaległy urlop? Pracodawca może wysłać cię na niego przymusowo

Jeżeli masz zaległy urlop z 2020 roku, pracodawca może udzielić ci go bez twojej zgody i to w terminie, który wybierze sam. To nowe przepisy wynikające z ustawy antycovidowej.
Masz zaległy urlop? Pracodawca może wysłać cię na niego przymusowo

Autor: fot. iStock

Brak możliwości swobodnego i bezpiecznego podróżowania sprawia, że wielu pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie skorzystało z możliwości wypoczynku w 2020 roku. Zgodnie z przepisami, każdy powinien wykorzystać przysługujące mu dni wolne do 31 grudnia. Jeżeli jest to niemożliwe - przechodzą one na następny rok, a 1 stycznia stają się urlopem zaległym. Takowy pracodawca musi przydzielić do 30 września. Wynika to z Kodeksu Pracy:

 

Art. 168. KP Termin udzielenia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 plan urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 urlop wypoczynkowy na żądanie.

 

Przepisy KP mówią także o tym, że przełożony kwestie związane z urlopem wypoczynkowym musi uzgodnić z pracownikiem i nie może zmusić go do wzięcia wolnego. Te zasady zmodyfikowane zostały jednak w ustawie antycovidowej:

 

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

 

Przepis ten ma ograniczyć kumulowanie dni wolnych przez zatrudnionych. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w miejscu zatrudnienia pracodawca może zastosować wobec niego jedną z kar porządkowych, upomnienie lub naganę. Na podstawie kodeksu może także rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy etatowca, w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama