Cykl "Młodzi mają głos" to wyjątkowe spotkania młodych, którzy na naszej antenie opowiadają o tym, co jest dla nich ważne. Poruszają tematy, które bezpośrednio ich dotyczą - lub wkrótce dotyczyć będą. Oprócz rozmów o nauce zdalnej i powrocie do szkół, rozmawiali oni także o tym, w jakich wydarzeniach chętnie wzięli by udział.
Na początku czerwca uczniowie klas podstawowych i średnich wrócili do nauki stacjonarnej. Czy taka zmiana tuż przed końcem roku szkolnego wydawała im się korzystna?
Z jednej strony też polubiłam trochę lekcje zdalne, głównie z tego powodu, że nie musiałam wstawać wcześniej, dużo wcześniej niż moi rówieśnicy, którzy mieszkają w Tczewie. Z drugiej strony jednak dłuższe siedzenie przed komputerem powoduje, że nasze oczy się męczą i ogólnie cały dzień chodzimy bardziej zmęczeni. Gdy chodziliśmy do szkoły tak normalnie, to pomimo tego ciężkiego dnia związanego z często ośmioma godzinami lekcji stacjonarnych, w ławce, to gdy się wracało do domu mieliśmy jeszcze sporo energii. [...] Podczas zdalnych brakuje tego kontaktu twarzą w twarz, bo jednak jak patrzę na nauczyciela, który stoi przede mną, to szybciej i lepiej wszystko rozumiem.
- Agata Muszyńska (I LO Tczew)
Nastroje związane z powrotem do szkół były dobre przede wszystkim dlatego, że jak mówią goście cyklu "Młodzi mają głos", szkoła to przede wszystkim ludzie, a kontaktu z nimi nie zastąpi Internetowe spotkanie.
Powiedziała mi to kiedyś jedna z moich nauczycielek, że tak naprawdę bez nas szkoły by nie było i to jest prawda. [...] Ważne, że jesteśmy my i nauczyciele.
- Oleg Rogaczewski (SP nr 1 Pelplin)
Pomimo tego, że po kilku miesiącach nauki zdalnej, dla wielu powrót do szkół wiązał się ze stresem, jednak są takie czynniki, które wpływały na to, aby samopoczucie uczniów wracających do szkolnej ławki było jak najlepsze:
Oczywiście był stres, bo jednak po tylu miesiącach, dokładnie siedmiu, wrócić do szkoły to nie lada wyzwanie. Natomiast moja szkoła bardzo fajnie rozwiązała być może ten dylemat nasz, że baliśmy się wrócić. Zostaliśmy przywitani bardzo miłym banerem, że cieszymy się, że wracacie do nas. Dyrektor powiedział, że jednak odchodzimy od tych sprawdzianów, kartkówek, pytań, skupiamy się bardziej na tych kontaktach towarzyskich i chcemy nawiązywać te relacje. Faktycznie bardzo się cieszę z tego powrotu. [...] Te kontakty są bardzo ważne.
- Weronika Spica (ZSE Starogard Gdański)
Powrót uczniów do szkół ma związek z luzowaniem obostrzeń, co jest stopniowo realizowane. W związku z tym, młodzi liczą na to, że wkrótce będą mogli brać udział w wydarzeniach, których im brakowało podczas trwających ograniczeń związanych z czasowym zamknięciem instytucji kultury czy obiektów gastronomicznych.
Wydaje mi się, że przede wszystkim koncerty to jest taki punkt, który młodzi ludzie doceniają, szczególnie gdy robi się na nie sezon, to większość osób się na nie wybiera. Wiem, że w Gdańsku jest bardzo dużo organizowanych ostatnimi czasy. Jeżeli chodzi o wydarzenia w plenerze to też jest super sprawa i jakby udało się takie zorganizować w te wakacje to jak najbardziej myślę, że wiele osób wzięłoby w nich udział. Pierwsza myśl, która przychodzi, to przede wszystkim występy, różnego rodzaju pokazanie się w naszych aktywnościach. Jeżeli ktoś np. tańczy, to gdyby mógł właśnie na scenie pokazać to nad czym pracował. Jeżeli ktoś rysuje to wystawienie na przykład jego rysunków, żeby pokazać tak naprawdę to, co udało nam się zrobić podczas tej pandemii, która nie dla wszystkich była korzystna. Jednak trzeba pamiętać, że wszyscy pracowali, wszyscy się starali i teraz można to wykorzystać.
- Weronika Spica
Istotne są także zmiany związane ze sportem, na które czekają młodzi kibice:
Każdy mecz dotychczas to był mecz oczywiście bez widowni i brakowało nam tego, ponieważ dopingować naszej ulubionej drużynie mogliśmy tylko przez Internet, oglądając transmisje na żywo. Myślę, że za jakiś czas, w przyszłym sezonie, usiądziemy już na tych trybunach normalnie, pokrzyczymy, pokibicujemy, damy z siebie wszystko, pokażemy naszego powera i wszystko wróci do normy.
- Oleg Rogaczewski
To, co związane jest z nadchodzącym końcem roku szkolnego, to dla wielu zmiana szkoły - to czeka uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz tegorocznych absolwentów szkół średnich. Jakie obawy w związku z tym pojawiają się w ich głowach? Na co zwracają uwagę wybierając nową szkołę? Na te i inne pytania odpowiadali oni podczas piątkowych spotkań.
Najbardziej się obawiałam właśnie, że nie załapię z nikim kontaktu w nowej klasie, bo faktycznie było kilka osób z mojej starej klasy, ale każdy ma wiadomo inaczej, każdy ma w pewnym sensie "swój świat", ale poznałam tam super osoby i super się dogadujemy. Mam nadzieję, że to będzie się właśnie ciągnęło dalej.
- Weronika Wiśniewska (LO Pelplin)
Młodzież zastanawiała się, czy da się zniwelować stres związany z nową szkołą:
Ten stres jednak zawsze będzie nam w jakimś stopniu towarzyszył, bo nigdy nie wiadomo czego możemy się spodziewać, ale myślę, że ten stres może zdecydowanie zmniejszyć wcześniejsze spotkanie z klasą, właśnie w naszym przypadku było tak, że jak już były dostępne listy z informacją kto się dostał do wybranej przez nas szkoły, utworzyliśmy grupę klasową i właśnie tak zaplanowaliśmy spotkanie. Umówiliśmy się w Tczewie na miejscu i rozmawialiśmy, to zmniejszyło stres, bo już wiedzieliśmy z kim będziemy w klasie.
- Marta Przygocka (I LO Tczew)
Wybór nowej szkoły to ważny krok, który często wiąże się z dylematami dotyczącymi nie tylko konkretnego profilu szkoły:
Tutaj głównie chodzi o to, że trzeba spojrzeć na to czy poradzimy sobie z przedmiotami rozszerzonymi. Co prawda teraz uczniowie szkół po podstawówce i tak będą mieć przez kilka lat poszczególne przedmioty, ale ja po gimnazjum miałam tylko jeden rok przedmiotów ogólnokształcących, więc jeżeli ja sobie nie radzę z jakimś przedmiotem to miałam go tylko przez jeden rok, a później już mógł odejść w zapomnienie.
- Magda Gregorkiewicz (ZSE Starogard Gdański)
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Ja wybrałam szkołę, ze względu na lokalizację. [...] Ważne są też opinie o tej szkole, to co inni o niej sądzą, jacy są nauczyciele, jakie są opinie innych uczniów i absolwentów, kierunki są także bardzo ważne.
- Weronika Wiśniewska
U mnie to było tak, że ja po prostu wiedziałam czym się kierować, wiedziałam czego ja chcę, ale też z drugiej strony nie wiedziałam co chce robić w przyszłości . Starałam się najbardziej neutralnie podchodzić do tematu, żeby mieć później wielką pulę wyborów i żeby nie było później żadnych nieścisłości.
- Wiktoria Węglerska (I LO Tczew)
Rozmowy z cyklu "Młodzi mają głos" odbywają się w każdy piątek, po godzinie 17:00 na antenie Radia Tczew. Chcesz wziąć udział i porozmawiać o tym, co dla Ciebie jest ważne? Napisz do nas na adres: [email protected].
Czekamy na Ciebie!
Napisz komentarz
Komentarze