Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych daje Ministrowi Sprawiedliwości możliwość odwołania w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych oraz powołania w ich miejsce nowych prezesów i wiceprezesów. Ustawa zakłada także losowe przydzielanie spraw sędziom w ramach poszczególnych kategorii oraz możliwość przenoszenia sędziów do innych wydziałów bez ich zgody.
W poniedziałek przed sądami w całym kraju odbyły się kolejne manifestacje, a protestujący domagali się od prezydenta trzeciego weta. Na manifestacji przed Sądem Rejonowym w Tczewie pojawił się Radomir Szumełda z Komitetu Obrony Demokracji. Jego zdaniem postawa części społeczeństwa w dużym stopniu przyczyniła się do decyzji prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw:
W największej, piątkowej manifestacji przed Sądem Rejonowym w Tczewie wzięło udział około 300 osób. W kolejnych dniach frekwencja była już mniejsza:
- Mówił Bartłomiej Kulas, który dodał, że protesty w formie codziennych spotkań, tzw. "łańcuchów światła" przed sądami, będą zawieszone.
Napisz komentarz
Komentarze