AKTUALIZACJA środa 11:40
Chociaż jeszcze trwa usuwanie skutków piątkowych nawałnic, to dyskusja o tym, czy tragedii można było uniknąć, już się rozpoczęła. Mówi się m.in. o tym, że system ostrzegania nie zadziałał odpowiednio. Sprawę skomentował dla nas Piotr Żurowski, rzecznik Polskich Łowców Burz:
O tym, że pojawią się bardzo gwałtowne burze, było wiadomo już kilka dni wcześniej:
A czy są szanse, że po zeszłotygodniowej tragedii coś się zmieni?
AKTUALIZACJA środa 8:40
Strażacy rozpoczęli piąty dzień usuwania skutków piątkowych nawałnic. O bieżącej sytuacji mówi starszy kapitan Łukasz Płusa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku:
Strażacy pracują wspólnie z mieszkańcami:
AKTUALIZACJA wtorek 17:27
W Rytlu trwa usuwanie skutków piątkowej nawałnicy. Mówi sołtys, Łukasz Ossowski.
Jak dodaje sołtys Rytla, powrót do zupełnej normalności we wsi letniskowej w Borach Tucholskich zajmie jeszcze sporo czasu.
Wczoraj ruszyła zbiórka dla pracujących przy usuwaniu skutków nawałnicy. Mówi jej organizatorka, radna Gminy Pruszcz Gdański, Weronika Chmielowiec.
Szczegóły zbiórki na FB
AKTUALIZACJA poniedziałek 15:35
Wciąż trwa szacowanie strat spowodowanych w lasach przez huraganowy wiatr. O szacunkach mówi Katarzyna Kaczmarek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku:
Na razie jednak pracownicy leśni skupiają się na ratowaniu odciętych od świata ludzi:
Z uwagi na zagrożenie także pożarowe, został wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Lipusz i Cewice. W pracę zaangażowane są wszystkie dostępne służby - także policja, straż pożarna a nawet wolontariusze:
Już wiadomo, że powalone drzewa nie będą nadawać się do innych celów - tylko na drewno opałowe. Nasza rozmówczyni określiła zniszczenia jako największą katastrofę ekologiczną w historii Lasów Państwowych.
AKTUALIZACJA poniedziałek 9:35
Blisko 2 miliony 200 tysięcy metrów sześciennych drewna. To pierwsze szacunkowe dane dotyczące strat poniesionych w wyniku huraganowego wiatru, który przeszedł w nocy z piątku na sobotę między innymi przez tereny należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Drogi w wielu miejscach są nada nieprzejezdne – w poprzek leżą dziesiątki powywracanych drzew. Straty szacowane są na podstawie wykonanych wczoraj oblotów nadleśnictw. Na ich podstawie można powiedzieć, że z powierzchni ziemi wiatr zmiótł ponad 6 tysięcy hektarów lasu. Na Pomorzu najbardziej ucierpiało Nadleśnictwo Lipusz. Od sobotniego poranka wszystkie służby leśne skupiają się na pomocy w udrażnianiu zablokowanych przez powalone drzewa dróg oraz na zapewnieniu bezpieczeństwa służbom pracującym w lesie i tym, co z niego zostało.
Z uwagi na zagrożenie został wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Lipusz. Ten sam zakaz obowiązuje lasy Nadleśnictwa Cewice.
AKTUALIZACJA poniedziałek 7:54
Między Mirotkami a Osiekiem - zdjęcia od pana Wojciecha
AKTUALIZACJA niedziela 21:56
Chojnice w obiektywie pani Justyny:
AKTUALIZACJA niedziela 21:00
Nasza słuchaczka Iwona była niedaleko Tucholi podczas nawałnicy. Tak te okolice wyglądają dziś. Więcej zdjęć autorstwa pani Iwony znajdziecie w galerii.
AKTUALIZACJA niedziela 10:15
Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje pomoc dla poszkodowanych z terenu diecezji. Mówi dyrektor pelplińskiego Caritas, ks. Grzegorz Weis:
Subkonto Caritas Diecezji Pelplińskiej przeznaczone na zbiórkę funduszy na pomoc poszkodowanym w nawałnicy:
48 8342 0009 2000 1876 2000 0003
AKTUALIZACJA 18:00
Caritas Polska organizuje zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w nawałnicach. Organizacja przeznaczyła 30 tys. zł ze specjalnego funduszu na pilne potrzeby. Najbardziej dotknięci są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Aby pomóc poszkodowanym można wysyłać smsy lub dokonywać wpłaty na konto Caritas z dopiskiem WICHURA.
AKTUALIZACJA 16:00
W Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku odbyło się spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielami służb. Premier zapewniała o wzmożonej pracy wojewodów, zapowiedziała też pomoc finansową dla poszkodowanych.
---
Dziękujemy za wszystkie informacje i zdjęcia, które od Was otrzymaliśmy, a także za śledzenie relacji. Nasz numer SMS 733 11 12 13 jest zawsze do Waszej dyspozycji!
AKTUALIZACJA 14:18
Zdjęcie od naszego słuchacza Maćka z ulicy Bałdowskiej w Tczewie:
AKTUALIZACJA 13:41
Dziś najwięcej pracy mają strażacy z powiatu chojnickiego. O tym jak wyglądała tam noc i co teraz dzieje się w powiecie, opowiedział nam nasz słuchacz Paweł Wajlonis, mieszkaniec Chojnic.
AKTUALIZACJA 13:21
Cały czas sprawdzamy jak wygląda sytuacja w całym regionie. O tym, co działo się w Swarożynie i okolicach, opowiedział nam sołtys Szczepan Klinkusz.
Służby porządkowe usuwają konary i gałęzie po nocnej burzy także w Pruszczu Gdańskim. Jak pisze portal pruszczgdanski.naszemiasto.pl, w godzinach porannych zamknięto mostek w parku przy Mickiewicza. Zwisający konar mógł w każdej chwili spaść. Silny wiatr, który towarzyszył burzy połamał gałęzie drzew rosnących m.in.na terenie koło kościoła Podwyższenia Krzyża Św. (część z nich spadła na chodnik przy ulicy Wojska Polskiego), na skwerku koło Metalzbytu, nad Radunią w okolicach CKiS i kąpieliska miejskiego. Służby porządkowe, po zabezpieczeniu terenu sprowadziły samochód z podnośnikiem, by obciąć nadłamany fragment drzewa.
AKTUALIZACJA 12:20
Jak podaje Polska Agencja Prasowa do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem. Wśród ofiar śmiertelnych są dwie uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku: 13- i 14-latka. 56-letnia kobieta zginęła w Konarzynach gdy przygniótł ją komin, który zawalił się wraz z częścią domu zburzoną przez spadające drzewo, obrażeń doznały też dwie inne osoby przebywające w obiekcie, w tym mąż ofiary. Jedna osoba zmarła też w Swornychgaciach, 29-letni mieszkaniec Warszawy, który nocował w namiocie przygniecionym przez wiatrołom. Piąta ofiara to 48–latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim. Strażacy zakończyli już akcję ratunkową w Suszku: rannych zostało 21 osób, ewakuowano ponad 150. W całym kraju strażacy interweniowali już ponad sześć tysięcy razy.
Sprawdziliśmy jak wyglądała noc w całym naszym regionie. Kpt. Karina Stankowska, Rzeczniczka Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej opowiedziała nam co działo się w powiecie starogardzkim.
Strażacy ze Starogardu Gdańskiego mieli także wiele zgłoszeń związanych z awariami prądu oraz pomagali strażakom z powiatu chojnickiego.
AKTUALIZACJA 12:12
AKTUALIZACJA 11:54
Loty na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy odbywają się bez większych opóźnień. Utrudnienia są za to na kolei - infrastruktura ucierpiała m.in. przez powalone na tory drzewa.
AKTUALIZACJA 10:46
AKTUALIZACJA 10:31
Tak wyglądała burza w Rokitkach (wideo Barbary Jackiewicz):
AKTUALIZACJA 10:11
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podsumowuje - w nawałnicach, które w nocy przeszły nad Polską, zginęły cztery osoby, a 36 zostało rannych. W całym kraju strażacy interweniowali już ponad 6 tysięcy razy.
AKTUALIZACJA 10:04
Sytuację podsumował dla nas starszy kapitan Łukasz Płusa, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
AKTUALIZACJA 9:49
O tym, jak wyglądała sytuacja na drogach, mówi starszy kapitan Zbigniew Rzepka
AKTUALIZACJA 9:38
AKTUALIZACJA 9:20
Jak informuje portal trójmiasto.pl na ul. Głębokiej w Gdańsku na zaparkowane auto spadło drzewo. Strażacy już usunęli konary. Nikomu nic się nie stało. Ponadto trwa szacowanie strat na jarmarku.
AKTUALIZACJA 9:12
Łukasz Płusa, rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej potwierdza informacje o 4 ofiarach śmiertelnych i trzech rannych.
AKTUALIZACJA 9:04
Wciąż napływają kolejne zgłoszenia od mieszkańców. Trwa między innymi usuwanie wody z piwnic czy zabezpieczanie uszkodzonych dachów.
Tragiczny bilans nawałnic na Pomorzu rośnie. Gazeta Wyborcza Trójmiasto podaje informację o pięciu ofiarach śmiertelnych w powiecie chojnickim, w tym dwóch, które przebywały na obozie harcerskim w Suszku. Kilkudziesięciu uczestników obozu jest rannych. Przebywa tam około dwustu osób; trwa ewakuacja. Uczestnicy są transportowani do szpitali i pobliskiej szkoły. Na Pomorzu bez prądu pozostaje około 100 tysięcy odbiorców. Straż pożarna interweniowała około tysiąca razy. Do tych informacji będziemy powracać na naszej antenie.
AKTUALIZACJA 8:34
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się sztab kryzysowy, który będzie szacował straty i koordynował usuwanie skutków nawałnic.
AKTUALIZACJA 8:30
Około 50 razy jak dotąd interweniowali tczewscy strażacy po nawałnicy, która przeszła w nocy przez nasz powiat. Sytuacja jest już opanowana, ale strażacy podkreślają, że to nie koniec ich pracy - wciąż napływają kolejne zgłoszenia od mieszkańców. Na szczęście nie ma informacji o osobach rannych.
Mówi Zbigniew Rzepka z tczewskiej straży pożarnej.
AKTUALIZACJA 7:20
Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne dzisiejszej nocy w efekcie nawałnic, które przechodziły nad Pomorzem – takie najnowsze informacje przekazuje straż pożarna. Do tej pory wiadomo, że w miejscowości Swornegacie drzewa upadły na namioty zabijając mężczyznę w wieku około 30 lat, a w miejscowości Suszek najprawdopodobniej dziecko w wieku 12 lat. Kobieta w nieustalonym dotąd wieku zginęła w uszkodzonym przez powalone wiatrem drzewo budynku w Konarzynach (powiat chojnicki). W Sominach w powiecie bytowskim i w Kłodnie w powiecie kartuskim ranne zostały dwie inne osoby.
Napisz komentarz
Komentarze