Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 20:46
Reklama

Jak wyglądają lekcje z This War of Mine? Nauczycielka etyki o pracy z grą wideo [ROZMOWA]

Gra wideo "This War of Mine" została dodana do kanonu nieobowiązkowych lektur w roku szkolnym 2020/2021. Do tej pory jednak, jedyna szkoła która wykorzystała ten tytuł na zajęciach programowych to Zespół Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Udało nam się porozmawiać z osobą prowadzącą zajęcia przy użyciu gry wideo.
Jak wyglądają lekcje z This War of Mine? Nauczycielka etyki o pracy z grą wideo [ROZMOWA]
This War of Mine

Autor: fot. materiały prasowe

W zeszłym roku, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiedziała wejście This War of Mine do kanonu nieobowiązkowych lektur szkolnych, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Udało mi się także zamienić kilka słów na ten temat z Aleksandrem Kauchem z 11 bit Studios przy okazji Foconu 1.0. Korzystając z tej sytuacji podkreślałem, że gry wideo nie są takie złe. Po pewnym czasie jednak zrobiło się dość cicho w temacie This War of Mine, ale w trakcie moich poszukiwań wpadłem na post Zespołu Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu:

źródło: zsk.poznan.pl

Wpis miał już kilka miesięcy, ale postanowiłem zaryzykować. Po szybkiej wymianie maili, udało mi się telefonicznie skontaktować z Iloną Starostą -  dr n. humanistycznych, nauczycielką języka polskiego i etyki w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu; egzaminatorką OKE, jak i również jurorką Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. To właśnie ona prowadziła zajęcia z etyki, korzystając z gry wideo.

Ilona Starosta / fot. archiwum prywatne

Porozmawialiśmy między innymi o tym, czy jest związana w jakimś stopniu z grami komputerowymi, co sprawiło że zdecydowała się wykorzystać This War of Mine na swoich zajęciach i czy taka forma nauczania ma szansę się udać w naszym kraju:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Uważam, że to jest ciekawe. Uważam, że to jest odświeżające, ale wymaga wsparcia ze strony Ministerstwa Edukacji, doradców metodycznych czy nauczycieli, którzy się takimi nowinkami zajmują. To jest możliwe. To jest ciekawe. To nie jest tak, że ja uważam, że gra komputerowa jest centrum edukacyjnym, znaczy że ona jest niezmiernie bogata. Jednak zostaję przy tym, że tekst literacki jest bogatszy, ale możemy przecież sobie urozmaicać to z czego korzystamy. Raz czytamy tekst, raz oglądamy film, innym razem rozmawiamy o grze i nie ma w tym niczego złego...

~ Ilona Starosta, Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu

 

Warto dodać, że Ilona Starosta prowadzi w mediach społecznościowych stronę Czytelniczka przy tablicy. Jest także entuzjastką literatury, rozmowy i eksperymentów.

Wygląda na to, że w temacie nauczania przez gry wideo, przed nami jeszcze długa droga, ale kadra Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu pokazuje, że jednak warto eksperymentować. Nie bójmy się rozwoju w kwestii cyfryzacji. Bądź co bądź, pandemia sprawiła że w tym aspekcie i tak wszyscy zwiększyliśmy swoje kompetencje. Dlaczego nie pójść dalej?

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama