Przypomnijmy, podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Poznaniu wioślarze z klubu Unia Tczew zdobyli złoty medal w czwórce podwójnej. W skład zespołu wchodzi Adam Kowalczyk, Mateusz Pawełek, Antoni Witka, Miłosz Grzesiński, z Natalią Butlewską na sterze. Młodzi wioślarze bezapelacyjnie wygrywając fazę eliminacyjną od razu trafili do ścisłego finału, gdzie do samego finiszu wyścigu gonieni byli przez drużynę gospodarzy z Poznania. Ostatecznie to Tczewianie mogli cieszyć się z najwyższego pudła podium wygrywając o niespełna 6 sekund.
Z kolei zawodniczki w kategorii czwórek podwójnych, zostały wicemistrzem Polski. Mowa o Zuzannie Lesińskiej, Wiktorii Brzoskowskiej, Natalii Kmieć, Klaudii Werenczak, ponownie z Natalią Butlewską na sterze.
Unia Tczew zdobyła także srebro w jedynce dziewcząt. Wicemistrzynią Polski, w najbardziej obstawionej konkurencji została Otylia Zawitowska. Szczegóły TUTAJ.
Wczoraj, 11 sierpnia, w mediach społecznościowych sekcji wioślarskiej pojawiła się informacja o zbiórce, która ruszyła w mediach społecznościowych. Dotyczy ona zakupu łódki, czwórki podwójnej bez sternika. O tym mówił na naszej antenie trener sekcji wioślarskiej klubu Unia Tczew, Karol Arczewski:
Ruszyliśmy ze zrzutką, zbieramy na nową łódkę. Ta czwórka, na której zdobyliśmy Mistrzostwo Polski to jest łódka czwórka ze sternikiem - o co chodzi w takiej łódce i dlaczego ona już nam nie wystarcza? Jest to łódka typowo szkoleniowa: ona jest świetna dla tych młodzików, zawodników jedenasto, dwunasto, trzynastoletnich. I tutaj jest świetnie, bo jest ten sternik, to jest większe bezpieczeństwo, bo ktoś cały czas czuwa nad tym wszystkim, pomaga zwracać uwagę na błędy. Na zawodach też jest dużo łatwiej poradzić sobie ze stresem i nie trzeba sterować tą łódką. Zawodnicy mogą się skupić na wiosłowaniu, dlatego jest sternik. [...] W tych kolejnych kategoriach wiekowych na tym się już nie pływa, to jest łódka szkoleniowa, wszystkie kluby młodzików na tym rywalizują, dlatego nasze osiągnięcie jest naprawdę duże.
Do czego będzie wykorzystywana nowa łódź?
Ci wszyscy młodzicy będą się już przesiadać na te łódki sportowe w konkurencji olimpijskiej czwórka podwójna. Tej łódki w ogóle żadnej nie mamy. [...] Zbieramy na taką łódkę, mamy nadzieję, że się uda. Myślimy o tym już od jakiegoś czasu. Celujemy znowu w używaną łódkę, a jeśli będzie nowa, jeśli się trafi taka okazja, to koszt takiej niższej klasy łódki, ale takiej z dzisiejszych realiów to 35 000 zł. Za tyle można dostać w takiej cenie nową czwórkę, po prostu niższej klasy. Istotna jest waga takiej łódki, młodzież będzie mogła ją sobie swobodnie znieść na trening czy zawody.
- trener Karol Arczewski
Warto dodać, że zajęcia, treningi dla młodych wioślarzy są bezpłatne. Do osiągnięcia dalszych sukcesów potrzebują oni sprzętu na miarę swoich umiejętności - sprzęt w wioślarstwie jest tak naprawdę podstawą, od której wszystko się zaczyna:
Środki własne jakimi dysponujemy ledwo starczają nam na koszty stałe. Wioślarstwo to w dużej mierze sprzęt, sama łódź to oczywiście podstawa, ale trzeba ją konserwować, wymieniać podnóżki, szyny, dulki... Do tego ostatnio kupowaliśmy wiosła. Mamy też koszty stałe: paliwo do motorówki, wyjazdy na zawody to przyczepa pełna łodzi, nocleg kilkudniowy, transport zawodników, stałe prace nad naszą przystanią. A nasz budżet? NASZE ZAJĘCIA DLA DZIECI SĄ BEZPŁATNE, jesteśmy stowarzyszeniem, pieniądze mamy od miasta i darczyńców. Chcielibyśmy żeby tak pozostało, chociaż rodzicie i tak nas bezustannie wspierają.
- Trenerzy sekcji wioślarskiej klubu Unia Tczew (portal zrzutka.pl)
O szczegółach zbiórki przeczytacie także na Facebooku: Sekcja Wioślarska Unia Tczew. Link do zbiórki znajdziecie bezpośrednio TUTAJ.
Co dla zawodników oznacza sukces w Poznaniu? Jak wyglądają ich treningi? Rozmowę Weroniki Gerowskiej-Chaleckiej z zawodnikami: Natalią Butlewską i Miłoszem Grzesińskim oraz trenerem Karolem Arczewskim wysłuchacie tutaj:
fot. Redakcja
Napisz komentarz
Komentarze