Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 1 lutego 2025 08:36
Reklama

Trądzik - problem nie tylko nastolatków

Krostki, zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości pojawiające się na twarzy, nierozerwalnie wiążemy z młodością i burzą hormonów w organizmie człowieka. Niestety trądzik nie jest problemem, z jakim zmagają się tylko nastolatki. On również dotyczy dorosłych. Dermatolodzy znają skuteczne sposoby leczenia trądziku, choć proces ten może być długotrwały i wymagać zastosowania różnych terapii.
Trądzik - problem nie tylko nastolatków

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą o wielu twarzach i nie można go wiązać z incydentalnym pojawianiem się na skórze pryszczy. Schorzenie to powinno być diagnozowane przez specjalistę lekarza dermatologa, ponieważ trzeba się upewnić, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia i czy rzeczywiście jest to trądzik. Musimy uważać na samoleczenie trądziku, ponieważ często stosowanie kosmetyków przeciwko klasycznym wypryskom towarzyszącym trądzikowi, może pogorszyć nasz wygląd, jeśli cierpimy na zupełnie inne schorzenie.

Najczęściej trądzik rzeczywiście atakuje osoby młode, pomiędzy 10. a 30. rokiem życia - częściej mężczyzn niż kobiety. Mówimy wówczas o trądziku młodzieńczym, charakteryzującym się występowaniem zmian grudkowych i zaskórników w typowych lokalizacjach łojotokowych, czyli na twarzy, dekolcie i plecach. Choroba ma przewlekły i uciążliwy dla pacjentów przebieg, ale może zniknąć samoistnie po okresie dojrzewania.

Wśród innych rodzajów trądziku można wymienić:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik ropowiczy,
  • skupiony trądzik,
  • trądzik piorunujący,
  • trądzik bliznowcowy,
  • trądzik wywołany,
  • trądzik polekowy,
  • trądzik niemowlęcy,
  • trądzik kosmetyczny,

Przyczyny i objawy trądziku

W przypadku różnych pacjentów cierpiących na trądzik, różne też mogą być przyczyny jego występowania. Wyróżniamy przy tym:

  • przyczyny o podłożu genetycznym,
  • przyczyny związane z higieną osobistą,
  • czynniki hormonalne.

Dermatolodzy obserwują dziedziczną skłonność do nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych, co prowadzi do powstawania zaskórników. Pryszcze w przebiegu trądziku powstają często w wyniku działania bakterii Propionibacterium acnes, które bytują w okolicy ujścia gruczołów łojowych. Wytwarzają enzymy lipolityczne, które wywołują hydrolizę trójglicerydów w łoju. Powoduje to powstawanie wolnych kwasów tłuszczowych, które drażnią ściany gruczołów i prowadzą do rogowacenia ich ujść. Dzięki codziennej higienie można zapobiegać gromadzeniu się bakterii na skórze, ale i nie można przesadzać z dokładnym myciem, ponieważ zdziera się tym samym naturalną warstwę lipidową.

Trądzik zależny jest od działania męskich hormonów płciowych - androgenów. Jeśli występuje ich nadprodukcja, u pacjentów obserwowana jest nadmierna reakcja gruczołów łojowych. Wpływ androgenów związany jest z cyklem miesiączkowym kobiety oraz z okresem dojrzewania i burzą hormonalną u chłopców. Na zaostrzenie zmian wpływa stres, brak odpowiedniego wypoczynku, regeneracji sił i zbyt krótki sen.

W obrazie klinicznym w przypadku trądziku pospolitego obserwuje się zmiany niezapalne oraz wtórne do nich wykwity zapalne. Zmiany niezapalne to zaskórniki, powstające w miejscu gruczołu łojowego, które mogą mieć postać zaskórników zamkniętych lub otwartych. Zmiany zapalne tymczasem mogą mieć postać grudek, krost albo torbieli z ropą w środku.

Co na trądzik?

Na trądzik stosuje się leki doustne, a także maści i kremy do stosowania miejscowego, które można nabyć w aptece na zalecenie lekarza, albo w drogeriach. Do leczenia trądziku stosuje się m.in. nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kortyosteroidy, kwas salicylowy oraz AHA.  W leczeniu ogólnym wykorzystywana jest także terapia hormonalna, kwas nikotynowy czy naświetlanie słoneczne. Dowiedz się, jak przy użyciu takich sposobów można pozbyć się trądziku: http://dermozdrowi.pl/sposoby-na-tradzik-jak-pozbyc-sie-klopotu/.

Trądzik a dieta

Także to, co jemy, ma wpływ na naszą cerę. Dowiedziono, że wykwity zaostrzają się pod wpływem spożywania ostrych i obficie przyprawionych dań albo przy spożywaniu potraw silnie alergennych, m.in. owoców morza. Zła dieta, spożywanie produktów wysoko przetworzonych, fast foodów i słodyczy, również wpływa ujemnie na stan cery i powoduje pogorszenie zmian trądzikowych.

Antybiotyki i inne leki na trądzik

Pacjenci cierpiący na trądzik powinni zasięgnąć opinii lekarza, jeśli domowe sposoby zawiodą. Im wcześniej rozpocznie się terapię i będzie przestrzegać się zaleceń lekarza, tym szybciej zmiany trądzikowe zostaną wyleczone. Leczenie zawsze zaczyna się od terapii miejscowej, a jeśli ona nie pomaga, stosowane są leki doustne.

Wśród preparatów stosowanych miejscowo, wyróżnia się antybiotyki i pochodne witaminy A. Antybiotyki mają na celu zahamowanie namnażania lub zabicie bakterii, co jest skuteczne w przypadku niezbyt nasilonego trądziku grudkowo-krostkowego. Natomiast retinoidy, czyli pochodne witaminy A, mają silne właściwości keratolityczne i przeciwłojotokowe, co pozwala na skuteczną walkę z zaskórnikami.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama