Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 13:53
Reklama

Komu służy Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych?

Z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z funkcjonowaniem tczewskiego Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosił się do Radia Tczew jeden ze słuchaczy.
Komu służy Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych?
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pan Seweryn chciałby korzystać z oferty CAON-u razem ze swoją 4-letnią wnuczką cierpiącą na rdzeniowy zanik mięśni. Twierdzi jednak, że dostęp do placówki jest utrudniony. - Obiekt został wybudowany za publiczne pieniądze, ale działalnością przypomina prywatną firmę - mówi nasz słuchacz. Pan Seweryn zwraca uwagę m.in. na brak ulg, z których mogliby korzystać niepełnosprawni.

Przypomnijmy, że znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej CAON jest częścią Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie i służy przede wszystkim podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Korzystają oni z basenu czy rehabilitacji w ramach zajęć przewidzianych w indywidualnych programach terapeutycznych. CAON może jednak świadczyć różnego rodzaju usługi odpłatnie każdemu, zarabiając w ten sposób na swoje utrzymanie. O wyjaśnienie zasad na jakich funkcjonuje Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie poprosiliśmy Wojciecha Rinca, dyrektora ZPS:

- Wiele osób przychodzi do nas i pyta o zajęcia rehabilitacyjne, które zostały im przepisane. Nie mamy jednak podpisanej umowy z NFZ, dlatego możemy realizować takie zajęcia jedynie odpłatnie. Cennik poszczególnych usług został ustalony przez Zarząd Powiatu. Jako dyrektor nie mam możliwości wprowadzenia ulg dla wybranych klientów - takie prawo musiałoby nadać mi starostwo powiatowe, czyli organ prowadzący - dodaje Wojciech Rinc.

Jest jednak możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych w CAON-ie. Taką szansę dają finansowane np. z PFRON-u projekty prowadzone przez stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Posłuchajcie naszego reportażu, aby dowiedzieć się, jak można się do nich zgłosić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

SEWERYN 04.10.2017 16:53
Nieodpłatnych zajęć rehabilitacyjnych prowadzonych w godzinach popołudniowych nawet nie widziałem więc kto i kiedy je prowadzi? Ponadto wnuczka potrzebuje opiekuna ,czy taki opiekun może czynnie uczestniczyć w zajęciach ,czy PEFRON za niego zapłaci ? Na to p dyrektor nie odpowiedział Na ulgowe korzystanie z basenu nie jest potrzebny kontrakt z NFZ ale dobra wola władz powiatu której ewidentnie brakuje Kolej też nie ma kontraktu z NFZ a ulgowe bilety sprzedaje niepełnosprawnym i ich opiekunom Niepełnosprawni są traktowani po macoszemu a to im miał ten ośrodek służyć a działalność komercyjna ma priorytet

Reklama