Mediacja jako sposób rozwiązania sporu
21 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Święto ma uświadamiać społeczeństwo, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności rozprawy sądowej. Czym w takim razie jest mediacja?
Mediacja jest jednym ze sposobów rozwiązywania sporów, w którym strony mogą same ustalić, jak zakończą ten spór.
- Anna Melzacka, mediator
Obowiązują zasady
Stowarzyszenie #wartomediować przypomina pewnie zasady, na których opierają się mediacje. Wśród nich wyróżniamy:
- zasadę dobrowolności: strony same decydują czy chcą przystąpić do mediacji,
- zasadę poufności: mediator nie może być świadkiem w ewentualnym procesie sądowym, a strony nie mogą w procesie sądowym skutecznie powoływać się na oświadczenia składanie w procesie mediacji,
- zasadę neutralności: mediator jest neutralny wobec przedmiotu sporu,
- zasadę bezstronności: mediator nie faworyzuje żadnej ze stron, nie jest pełnomocnikiem którejkolwiek z nich.
Eksperci zajmujący się mediacjami prowadzą różne sprawy:
W mediacjach sądowych wyróżniamy mediacje rodzinne, czyli sprawy dotyczące ustalania kontaktów z małoletnim, ustalania alimentów, spory cywilne, czyli kwestia podziału majątku, sprawy gospodarcze. Zdarzają się także mediacje karne. Pojawiają się też sprawy prywatne - gdy ktoś chce nauczyć się rozmawiać czy poprawić relacje. Możliwość mediacji jest dość spora.
- Anna Melzacka, mediator
Okazuje się, że mediacje można włączyć w każdą dziedzinę życia - ale nie we wszystkich sytuacjach sama mediacja rozwiąże problem. Sam proces mediacji odbywa się bez obecności sędziego, co pozwala jej uczestnikom na swobodną wypowiedź i wysłuchanie swoich stanowisk - wszystko zachowane jest tak, aby dotrzymać zasady poufności. Okazuje się, że do mediacji w ostatnim czasie dochodzi coraz częściej:
My mamy określone procedury, których musimy przestrzegać. Rzeczywiście, ten rok 2020/2021 to jest taki "boom" na mediacje z racji tego, że ludzie szukają takich alternatywnych sposobów, jak swoje konflikty rozwiązać i dostać określone rozstrzygnięcie, a nie korzystać z sądu, który jest już tą machiną proceduralną.
- Wioleta Makowska, sędzia
Mediacja? To się opłaca
Co istotne, takie rozwiązywanie sporów może pozwolić na poniesienie mniejszych kosztów, niż w przypadku sądowego rozstrzygania sprawy:
Mediacja nie jest za darmo. Nie jest instytucją charytatywną. Ona też wymaga poniesienia pewnych kosztów. Tylko realnie te koszty są zdecydowanie niższe, niż w postępowaniach sądowych.
- Artur Latuszewski, mediator
Czym cechuje się takie ugodowe rozwiązywanie sporów? Posłuchajcie całej rozmowy Piotra Bunkowskiego z sędzią Wioletą Makowską i mediatorami: Anną Melzacką i Arturem Latuszewskim:
fot. P. Bunkowski
Napisz komentarz
Komentarze