Chodzi o zaparowane szyby, które zachodzą mgłą także podczas jazdy. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Być może w samochodzie zapchany jest filtr kabinowy. To, że nie działa prawidłowo, sprzyja temu, że szyby pokrywają się parą. Kolejną przyczyną może być wilgoć w aucie. To już poważniejsza sprawa, bo gdy jest jej dużo, szyby mogą pokryć się szronem od środka. Wówczas trzeba je skrobać, lub poświęcić dużo czasu, czekając, aż sprawę załatwi nawiew. Parowanie szyb może też wynikać z wadliwego działania nawiewu, lub z niewłaściwego się nim posługiwania. Często spotykaną usterką jest awaria radiatora nagrzewnicy. W takim przypadku konieczna jest wizyta w serwisie.
Zaparowane szyby, jak sobie z tym poradzić
Najprostszym sposobem jest przecieranie powierzchni szyb czystą, suchą szmatką. Dla wielu osób może to być denerwujące i uciążliwe, że co jakiś czas muszą zadbać o widoczność. Można sobie z tym problemem poradzić także inaczej.
Wystarczy włączyć klimatyzację i skierować ją na przednią szybę. Gdy samochód nie jest wyposażony w taki system, trzeba użyć standardowego nawiewu, nastawiając go na ciepłe powietrze.
Jest jeszcze kilka czynności, które warto wykonać, aby zapobiegać parowaniu. Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby szyby były czyste. Należy do tej czynności użyć środków przeznaczonych do pielęgnacji samochodów. Część z nich zawiera substancje zapobiegające zaparowaniu szyb. Można takie także nabyć osobno.
Trzeba także pamiętać, aby utrzymywać wnętrze auta w czystości, a zwłaszcza nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci. Dlatego nie można zostawiać wody czy śniegu na podłodze. Lepiej przed zajęciem miejsca w aucie jest otrzepać buty ze śniegu. Trzeba także pamiętać o niewidocznej wodzie, czyli gromadzącej się w tapicerce. Najlepiej jest regularnie odkurzać i osuszać auto.
Niektórzy kierowcy idą krok dalej i montują w kabinach nieduże, samochodowe pochłaniacze wilgoci.
Napisz komentarz
Komentarze