Ostrzeżenie w tej sprawie właśnie wydała policja. Uczula na pisma przychodzące rzekomo od Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wiadomość może sprawiać wrażenie prawdziwej, bo opatrzona jest godłem Polski, zawiera dane prawdziwego urzędu, skomponowane jest tak, że przypomina rzeczywistą decyzję administracyjną. Zawiera wiadomość o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, czyli świadectwo ochrony.
W piśmie znajduje się także informacja, że adresat powinien wpłacić określoną kwotę, która podana jest w euro, na wskazany rachunek bankowy. Prowadzony jest przez bank działający w Niemczech. Mundurowi dodają, że mogą to być także inne kraje strefy euro. Właścicielem rachunku – według pisma – jest Sekcja Decyzji i Odwołań Urzędu Patentowego. Zmiana państw jest wynikiem podjętej współpracy Prezesa Urzędu Patentowego, organów ścigania i banków, które identyfikując tego typu wyłudzenia, wdrożyły mechanizmy przeciwdziałania wykorzystywania działalności bankowej do popełniania przestępstw na szkodę banków oraz ich klientów.
W opublikowanym przez policję druku znajduje się także kolejna informacja mająca uwiarygodnić decyzję. Można w niej przeczytać, że adresat ma prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy, co kosztuje 100 zł. Złożenie skargi do sądu administracyjnego na decyzję to już koszt 1 tys. zł. Dokument podpisany jest – w wersji pokazanej przez policję – przez Filipa Radziwiłła.
Na co zwrócić uwagę?
Jak rozpoznać fałszywą wiadomość? Trzeba zwrócić uwagę na dwie zasadnicze informacje. Pierwsza to walutą, którą operuje nadawca pisma. Polski urząd nie posługuje się euro. Po drugie numer konta prowadzi o zagranicznego banku, z którego usług nie korzysta UP.
Policja przypomina także o kilku zasadach, których należy się trzymać:
- uważnie przeczytaj otrzymaną korespondencję;
- zweryfikuj czy w treści decyzji podany jest należący do Urzędu Patentowego numer rachunku bankowego 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000, który prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski O/O Warszawie. Jeśli otrzymałeś „decyzję”, w której znajduje się inny numer rachunku bankowego, oznacza to próbę dokonania przestępstwa na Twoją szkodę!
- Informacje o innych rachunkach Urzędu Patentowego RP w NBP i BGK oraz celu ich wykorzystania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu.
- Od 1 grudnia 2021 r. potwierdzenia zgłoszenia i decyzje o udzieleniu prawa wyłącznego (decyzje warunkowe) są opatrzone kodem QR oraz informacją jak dokonać weryfikacji autentyczności wysłanej korespondencji. Można sprawdzić autentyczność dokumentu na stronie pue.uprp.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze