Tczew i okolice
Wojewodowie rozesłali do samorządów prośby o przygotowanie list obiektów, w których można przyjąć uchodźców na wypadek wojny na Ukrainie. Czy Tczew podejmie jakieś działania w tej sprawie i czy w naszym mieście znajdą się miejsca dla uchodźców?
Mówi prezydent Mirosław Pobłocki:
Trójmiasto
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Sopot zadeklarował już 24 miejsca noclegowe na stadionie Klubu Lekkoatletycznego, Gdańsk szczegóły poda dzisiaj, a Gdynia stwierdziła że do tego celu nie nadaje się nawet Gdynia Arena.
Starogard Gdański
Prezydent Starogardu Gdańskiego wydał oświadczenie i zaapelował w nim do mieszkańców o otwartość i solidarność z narodem Ukrainy. Poinformował też, że w razie eskalacji konfliktu i wkroczenia wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę miasto zapewni schronienie ukraińskim migrantom.
Z uwagą i niepokojem obserwujemy to, co się dzieje na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Rosja grozi inwazją na naszych najbliższych sąsiadów. Widok gromadzonych przy granicy wojsk i sprzętu bojowego świadczy o eskalacji konfliktu. Atak rozpocząć się może w każdej chwili i zagrozić pokojowi w całej Europie. Mając ciągle w pamięci to, jakie spustoszenie pozostawiła po sobie ostatnia wojna 77 lat temu, w sposób oczywisty sprzeciwiamy się jakiejkolwiek agresji.
Ukraina jest państwem suwerennym i wolnym. Ma prawo iść swoją drogą demokratycznych przemian. Integralność jej granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie powinny być w żaden sposób naruszane ani kwestionowane. To młode państwo zasługuje na szacunek.
Jako obywatele kraju, który w latach 80. minionego wieku otrzymał ogromne wsparcie i pomoc materialną z wielu krajów Europu oraz Ameryki, powinniśmy czuć obowiązek i potrzebę by w razie wojny wesprzeć naszych ukraińskich sąsiadów. W tej trudnej sytuacji nie możemy pozostawić Ukrainy bez pomocy i ludzkiej solidarności, zwłaszcza że wiele osób pochodzenia ukraińskiego żyje wśród nas, ma tu przyjaciół, kolegów i sąsiadów. Dlatego dzisiaj apeluje o solidarność z naszymi słowiańskimi braćmi. Nie bądźmy obojętni, ani nie zasłaniajmy się trudną historią łączącą nasze oba narody. Bądźmy gotowi na pomoc!
Jako prezydent Starogardu Gdańskiego zapewniłem władze województwa pomorskiego, że w przypadku bezpośredniej inwazji militarnej na Ukrainę ze strony Federacji Rosyjskiej, Starogard Gdański jest gotowy przyjąć pod opiekę ukraińskich uchodźców wojennych. Mam nadzieję, że do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie, ale gdyby, jako miejsca ich schronienia wskazaliśmy między innymi Halę Miejską imieniem Gerarda Podolskiego, hotele i motele osób prywatnych, a także boisko przy ul. Harcerskiej i teren przy basenach miejskich na Piekiełkach. Są to obszary wyposażone w konieczną infrastrukturę, na których ewentualnie mogą powstać miasteczka namiotowe.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co zrobi Putin, dlatego bądźmy gotowi. Niech Ukraina wie, że nie jest sama i ma w nas sojuszników.
- Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego
Malbork
Z kolei jak podaje portal Nasze Miasto, prezydent Malborka Marek Charzewski przekazał, że w tej chwili sprawdzana jest dostępność miejsc. Opcji jest kilka: pokoje w dawnym schronisku młodzieżowym lub hotel Centrum Aktywnego Wypoczynku.
Sytuacja jest zmienna i co kilka dni mamy do czynienia z inną wersją wydarzeń
Jeszcze niedawno wydawało się, że Rosja, gromadząc armię na granicy z Ukrainą, „pręży muskuły”, chcąc zmusić Zachód do np. złożenia gwarancji, że nasz wschodni sąsiad nigdy nie wstąpi do NATO. Jednak najnowsze przewidywania USA czy Wielkiej Brytanii wskazują, że groźba ataku jest bardzo realna.
- Amerykanie zalecili swoim obywatelom natychmiastowe opuszczenie terytorium Ukrainy.
- Polska nie podejmuje takich działań, ale ostrzega przed podróżami do tego kraju.
- Ukraińskie władze nie pozwalają na wyjazd z kraju mężczyznom w wieku poborowym.
- Do Polski docierają kolejni amerykańscy żołnierze. Pentagon zdecydował, że nie będzie ich 2 tysiące - jak pierwotnie zakładano - ale o 3 tysiące więcej.
- Amerykańskie źródła twierdzą, że do rosyjskiego ataku może dojść w środę 16 lutego.
Do wojny Polska przygotowuje się w jeszcze jeden sposób
Wojewodowie uruchomili kontakty z burmistrzami/prezydentami miast. Zostaliśmy poproszeni o wskazanie listy obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczby osób możliwych do przyjęcia, kosztów z tym związanych, czasu adaptacji budynków z rekomendacją do 48h.
- ujawnił w internetowym wpisie Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa
Że taka prośba została wysłana, potwierdził wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Tłumaczy, że chodzi o wybranie lokalizacji przeznaczonych do zbiorowego zakwaterowania ludzi. Lokalne władze mają także sprawdzić możliwości zapewnienia uchodźcom wyżywienia. Ma to być catering lub dostęp do kuchni w danym miejscu.
To nie koniec, bo w piśmie jest także wątek przedsiębiorców. Burmistrzowie czy prezydenci miast mają przygotować informacje „na temat przedsiębiorców na terenie gmin, którzy świadczą usługi transportu osób”.
Napisz komentarz
Komentarze