Informacje pochodzą ze strony www.maszglos.pl.
Nagroda jest wyrazem uznania dla partnerstwa
Nagrodę przyznajemy co roku na zakończenie każdej kolejnej edycji akcji "Masz Głos". Laureatami są lokalne duety: organizacje społeczne lub grupy nieformalne i władze samorządowe ich miejscowości, gmin, które razem zrealizowały oddolną inicjatywę.
Nagroda jest wyrazem uznania dla partnerstwa: jak władze odpowiedziały na potrzeby grupy mieszkańców, która zgłosiła się do nich ze swoją potrzebą, i jak mieszkańcom udało się zaangażować władze w swoje działania. Efektem nagrodzonego działania powinno być wspólne rozwiązanie lokalnego problemu, pogłębienie relacji między władzą samorządową a mieszkańcami.
Jurorami nagrody za 2021 rok są: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.
Fundacja Batorego przyznaje nagrodę od 2011 roku.
- Fundacja Batorego
Gala ogłoszenia laureatów odbyła się online we wtorek, 15 lutego na portalu Onet oraz na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.
Zwycięzcami z województwa pomorskiego została grupa nieformalna "Straszyn Biega" oraz Wójt Gminy Pruszcz Gdański za "pomysł poznawania i diagnozowania okolicy przez biegi w tandemie władzy i mieszkańców" z 31 sołectw gminy.
fot. Straszyn Biega (FB)
Grupa "Straszyn Biega" rozpoczęła przygodę biegową 26 maja 2012 roku w Dniu Matki. Organizatorem pierwszych zajęć był Grzegorz Białczak, który zaprosił początkujących oraz doświadczonych biegaczy na wspólne treningi. Obecnie grupa jest tworem „samoorganizującym się”, a głównymi sprawcami zamieszania są Dagmara Grabowska, Jacek Nuż i Marek Wiergowski. Członków drużyny można spotkać na wielu trasach zarówno asfaltowych jak i duktów leśno-górskich ultramaratonów.
Po pewnym czasie powstała też podgrupa specjalizująca się w biegach nieco dłuższych pod nazwą SUT (Straszyn Ultra Team) z bardzo kolorowymi koszulkami w kwiaty na czarnym tle (poprzednio królowały koszulki niebieskie). Spotkania odbywają się przy Mediatece w Straszynie w środy o godzinie 19:00 w dwóch grupach (żeńskiej – nieco wolniejszej i męskiej – nieco szybszej). Po wspólnej fotografii grupy oddzielnie i w swoim tempie wykonują wspólny trening.
Do tej pory do 2020 roku odbyło się już ponad 400 zajęć biegowych i 100 marszobiegowych. "Straszyn Biega" współorganizuje wspólnie z Bartkiem Wasińskim (SUT) oraz Karolem Lipskim dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański, dużą imprezę biegową – Mały Wielki Bieg. Członkowie "Straszyn Biega" często angażują się w akcje charytatywne, w czym prym wiedzie Jacek Nuż. Wspólnie również wyjeżdżają na zawody, a po zawodach spotykają na leżakowaniu i biesiadowaniu
- Straszyn Biega (FB)
Działania grupy "Straszyn Biega" można śledzić TUTAJ.
Czym jest akcja "Masz Głos"?
Akcja "Masz Głos" to projekt wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje od 2006 roku w całej Polsce. W tegorocznej edycji partnerami regionalnymi byli: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.
Pozostali laureaci nagrody "Super Samorząd 2021":
Województwo mazowieckie
Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne i Wójt Gminy Jadów za pobudzanie do aktywności społecznej i budowanie tożsamości lokalnej na dziedzictwie kulturowym. Grupa i władze zadbały o miejscową historię Szkotów i na jej bazie stworzyły projekt z potencjałem do dalszego rozwoju;
Województwo śląskie
Klub Seniora w Pawonkowie i Wójt Gminy Pawonków za aktywizowanie środowiska seniorów, którzy zaczęli w pełni samodzielnie prowadzić Klub Seniora z szeroką ofertą zajęć i spotkań dla swojej grupy wiekowej;
Województwo lubuskie
grupa nieformalna Moja BoraBora i Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za wyjście z działaniami ekologicznymi do ludzi, a konkretnie na przystanek autobusowy i umiejętne przyciągnięcie dużej liczby mieszkańców do inicjatywy „Gorzów dla pszczół”;
Województwo opolskie
Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju i Burmistrz Miasta Kluczborka za połączenie pomocy potrzebującym z promocją czytelnictwa wśród mieszkańców dzięki założeniu Jadłodzielni i Książkodzielni w jednym punkcie na lokalnym targowisku;
Województwo kujawsko-pomorskie
Stowarzyszenie Obywatelski Toruń i Rada Miasta Torunia za zorganizowanie wyborów do rad osiedli (okręgów). Projekt jest wielowątkowy i przełomowy, jeśli chodzi o skalę zaangażowania mieszkańców w sprawy osiedlowe w dużym mieście;
Województwo małopolskie
Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia” i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego za doprowadzenie do powołania rezerwatu przyrody, który chroni cenny przyrodniczo las, położony blisko kopalni odkrywkowej dolomitu;
Społecznicy zrealizowali w 2021 roku aż 1200 inicjatyw, w które zaangażowali około 16 tysięcy osób w całej Polsce. „Szalenie trudno było dokonać wyborów, bo inicjatywy były różnorodne, bardzo dobre i w różnych przestrzeniach” – o dylematach jurorów nagrody Super Samorząd mówi Jerzy Stępień. Dotychczas otrzymało ją 56 organizacji społecznych i grup nieformalnych, a kolejnych 210 znalazło się w gronie finalistów i wyróżnionych.
- ngo.pl
Finaliści nagrody Super Samorząd
- Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza/Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje i Burmistrz Miasta Sochaczew, Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Marszałek Województwa Mazowieckiego
- Fundacja Pięknolesie i Wójt Gminy Żary
- GraTy i Prezydent Miasta Krosna, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu
- Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, Wójt Gminy Oleśnica, Starosta Powiatu Oleśnickiego
- Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” i Urząd Miejski w Łapach
- Społeczni Strażnicy Drzew i Prezydent Miasta Rzeszowa
- Stowarzyszenie M-LAB i Prezydent Miasta Konina
- Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Śremie i Burmistrz Śremu
Laureaci nagrody Super Głos
Fundacja Batorego po raz pierwszy przyznała nagrodę "Super Głos" tym grupom mieszkańców, które z ogromną determinacją, mimo przeszkód, dążyły do wprowadzenia ulepszeń w swoim otoczeniu. Laureatów Super Głos wybrały organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.
- Fundacja Batorego
W zwycięskim gronie znaleźli się:
- Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D za kampanię „W off-ine potrzebujemy chodników”, która zwróciła uwagę władz dzielnicy na to, że samochody parkują na chodnikach, a mieszkańcy chodzą po ulicach. Część zmian już została wprowadzona.
- Fundacja Transgresja za sprawdzenie, czy komunikacja publiczna w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu oraz za propozycje zmian, które sprawią, ze transport publiczny stanie się naprawdę publiczny. Decyzja jest teraz po stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.
- Lokalni w Gminie Suchy Las za dążenie do przejrzystości i jawności działań lokalnych władz i adresowaną do mieszkańców akcję „#maMY prawo wiedzieć” wyjaśniającą jak korzystać z dostępu do informacji publicznej.
- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z Białegostoku za przygotowanie i zebranie podpisów pod projektem uchwały w sprawie neutralności klimatycznej miasta oraz za wytrwałość, którą – miejmy nadzieję – w końcu dostrzegą lokalni politycy.
- Nieformalna grupa seniorów z Krapkowic za zintegrowanie środowiska i doprowadzenie do utworzenia rady seniorów w mieście, tak aby mieć wpływ na działania urzędu adresowane do seniorów.
- Sołectwo Czaple za solidarną walkę mieszkańców o bezpieczeństwo i lepszą infrastrukturę drogową dla miejscowości, co zaowocowało pozyskaniem pieniędzy na budowę chodnika w ich wsi.
- Sołectwo Radomyśl za zakończone sukcesem starania o przywrócenie połączeń autobusowych między ich wsią a resztą gminy i miastem powiatowym – Szczecinek.
- Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji za stworzenie portalu do inwentaryzacji drzew dzięki czemu mieszkańcy zatrzymani w domach przez pandemię wyszli na świeże powietrze, a wolontariat zyskał nowy impuls do rozwoju.
- Wolontariat WPN za organizowanie sprzątania terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego w atmosferze współpracy mieszkańców, władz lokalnych i instytucji, a nie przerzucania się odpowiedzialnością.
- Zero Waste Lublin za popularyzowanie bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami i pozyskanie do współpracy m.in. właścicieli kawiarni, którzy zgodzili się postawić specjalne boksy w swoich punktach.
Kolejna edycja akcji "Masz Głos" ruszy w marcu.
Napisz komentarz
Komentarze