Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:48
Reklama

"Dopóki ludzie czują się Polakami, Polska przetrwa". O "Polskości Pomorza" z autorami [ROZMOWA]

Jak podają autorzy, "Polskość Pomorza" to projekt, mający pokazać wydarzenia kształtujące współczesne Pomorze. Oprócz wyjątkowego albumu, powstał także film "Jak Skała na Morzu - o polskości Pomorza" oraz wystawa, którą można zobaczyć online - a wkrótce także stacjonarnie. Całość wieńczy muzyczna oprawa projektu - z udziałem m.in. Renaty Przemyk, Ani Rusowicz, Mariki oraz Jerzego Mazzolla.
"Dopóki ludzie czują się Polakami, Polska przetrwa". O "Polskości Pomorza" z autorami [ROZMOWA]

Autor: źródło: polskoscpomorza.pl

 

Walka o polskość Pomorza

 

"Polskość Pomorza" to obraz ostatnich 200 lat, zapisanych na 168 stronach książki. To zapis wydarzeń, obraz dziejów, które ukształtowały nie tylko granice naszego regionu, ale także kulturę i charakter. Oprócz tekstu, znajdziemy tam mnóstwo zdjęć, historycznych fotografii i utrwalonych dokumentów, które dodatkowo obrazują drogę Pomorzan do wolności i demokracji. Autorami albumu są: dr Krzysztof Korda, Przemysław Zieliński oraz Lech J. Zdrojewski. 

 

„Polskość Pomorza” to projekt, w którym staramy się pokazać wydarzenia kształtujące współczesne Pomorze, a które stanowią o wyjątkowości tego regionu Polski. Podkreślając zasługi licznych Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, przez wieki zaangażowanych w dbanie o polskość tych ziem pokazujemy ich walkę o polskość Pomorza. Mieszkańcy wymienionych ziem walczyli o nią nie tylko bronią, ale przede wszystkim pomysłem i rozwagą, angażując się w liczne działania prospołeczne.
Mamy nadzieję, że materiały przygotowane w projekcie zainspirują Państwa do szerszego zainteresowania historią polskiego Pomorza.

- Zespół Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych

 

W ramach projektu powstał także film "Jak Skała na Morzu - o polskości Pomorza", w reżyserii Michała Szymanowicza opowiadający o walce Kaszubów o polskość Pomorza w szerokim kontekście historycznym od XVIII wieku po kres PRL-u. Do dyspozycji zainteresowanych historią Pomorzan jest także wystawa, którą można obejrzeć online. W interaktywny sposób przedstawia ona najważniejsze daty, postacie i wydarzenia historyczne. 

Stacjonarnie wystawę można było zobaczyć już m.in. w Lublinie i w Warszawie. W siedzibie Ministerstwa Infrastruktury można ją oglądać jeszcze do 25 lutego. Czy później trafi na Pomorze? Jak przyznają autorzy, zabiegają o to, aby można było ją zobaczyć także w Tczewie.

 

O Pomorzu nie tylko filmowo, ale też muzycznie

 

Projekt ma także muzyczny aspekt. Płyta „Jak skała na morzu! Polskość Pomorza” to - jak podają twórcy - niezwykła podróż po często zapominanej historii nadbałtyckiej krainy. To opowieść o walce małego ludu Kaszubów, o wydarzeniach z czasów okupacji i narodzin Solidarności, sięgająca nawet po początki jazzu w pomorskich klubach.

 

Opowieść snują wspólnie najlepsze Artystki i najlepsi Artyści, którzy jak nikt inny potrafią opowiadać językiem sztuki i muzyki – obrazy i ślady pamięci.

Darek „Maleo” Malejonek wraz z Renatą Przemyk, Anią Rusowicz, Mariką, Kasią Malejonek, Lilu, Moną oraz Jędrzejem Kodym Kodymowskim, Tomaszem Mackiewiczem, Tomaszem Drozdkiem, Kacprem Popkiem oraz Jerzym Mazzollem, odkrywają na nowo zakurzone nieco karty historii.

- Zespół Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych 

 

Miłośnicy historii oprócz albumu mogą sięgnąć po płytę z filmem i muzyką. Wszystko to dołączone jest do książki. Z kolei na dedykowanej stronie polskoscpomorza.pl, znajdziemy zarówno wystawę, film, jak i koncert oraz utwory śpiewane przez polskich artystów. 

 

źródło: polskoscpomorza.pl

O historii, odwadze Pomorzan, którzy nierzadko przepłacali życiem walkę o przynależność i miłość do Polski, oraz o projekcie "Polskość Pomorza" z autorami rozmawiała Weronika Gerowska-Chalecka:

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

fot. Redakcja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama