W całej Polsce trwa pospolite ruszenie pomocowe. Ludzie przekazują dary rzeczowe uciekinierom z Ukrainy, wysyłają paczki do Ukrainy, oferują uchodźcom przewóz własnymi samochodami i masowo wpłacają pieniądze na organizowane zbiórki. Część tych środków jest wykorzystywanych w Polsce, część trafia na Ukrainę, żeby posłużyły do walki z Rosją.
Okazuje się, że nie każda taka zbiórka działa na przejrzystych zasadach. Dlatego zaczął im się przyglądać UOKiK. Urząd otrzymał skargę od osoby, która wpłaciła pieniądze na jedno z kont podanych w zbiórce udostępnionej na Facebooku. Organizatorem akcji jest organizacja charytatywna.
Jak twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przekazaną w ramach zbiórki, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro.
- UOKiK
UOKiK sprawdza zasady pobierania płatności przez Pay Pal Europe z Luksemburga oraz Meta Platforms z Irlandii, która jest właścicielem Facebooka. To na razie wstępna faza kontroli i chodzi o ustalenie, czy pomagający są właściwie informowani o zasadach zbiórek.
Dlatego szef urzędu Tomasz Chróstny, który w pełni popiera akcje pomocowe, jednocześnie uczula:
Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, żeby konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania.
Jak dobrze pomóc?
- Sprawdź organizatora zbiórki. Musi to być zaufana organizacja.
- Zapoznaj się z zasadami zbiórki. Powinny być jasno opisane.
- Możesz skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl Tam znajdują się informacje o sprawdzonych akcjach pomocowych.
- Wybieraj pośredników przelewów pieniężnych. Zapoznaj się z ich regulaminami.
- Zanim zdecydujesz się na przekazanie darów, skontaktuj się z punktem pomocowym lub sprawdź na jego profilu społecznościowym, jakie jest aktualne zapotrzebowanie.
- Podpisz paczki. Napisz, co jest spakowane i jaka ilość. To bardzo ułatwi pracę osobom segregującym rzeczy w punktach.
Napisz komentarz
Komentarze