Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:02
Reklama

Zachowaj ostrozność! Policja ostrzega przed handlem ludźmi

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony osób uciekły z ogarniętego wojną kraju. Szacuje się, że do Polski przyjechały blisko dwa miliony osób. Większość uciekinierów stanowią kobiety i dzieci.
Zachowaj ostrozność! Policja ostrzega przed handlem ludźmi

Autor: fot. Pixabay

W związku z bardzo dużym przepływem ludzi przez polsko-ukraińską granicę, aktywne stały się grupy przestępcze czerpiące zysk z handlu ludźmi.

Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

- gov.pl

 

Biuro Prezydialne Komendy Głównej Straży Granicznej i Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA wdrożyli działania informacyjne, skierowane do osób przekraczających granicę. 

 

- fot.gov.pl

 

Oprócz zaangażowania Polski w udzielanie wszechstronnej pomocy Ukrainie oraz jej obywatelom, należy podjąć również działania polegające na rozpowszechnianiu materiałów dotyczących zagrożenia handlem ludźmi i zwracających na niego uwagę.

- gov.pl

 

- fot.gov.pl

 

Zgodnie z polskim Kodeksem Karnym za handel ludźmi uznaje się:

  • werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
  • transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
  • dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
  • przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
  • przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
  • lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

 

Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

-gov.pl

 

Handel ludźmi zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 i stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama