Ile jest w nas emocji?
Psycholog Paul Ekman zidentyfikował 6 podstawowych emocji: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość. Są one najpowszechniejsze i spotykane we wszystkich kulturach. Najlepiej rozpoznawalną emocją jest radość. Gdy ktoś się cieszy rozpoznajemy to bez problemu. Czasem trudniej nam odróżnić zaskoczenie od strachu. Jednak jest w nas zdecydowanie więcej emocji niż 6 podstawowych. Zgodnie z teorią Paula Ekmana emocje są w nas zaprogramowane, rodzimy się z nimi, a aktywują się wtedy, gdy coś się dzieje. Zdaniem klasycznych teorii nie można emocji kontrolować. Emocje natomiast zdecydowanie można przeżywać na wiele sposobów.
Do czego potrzebny jest "emocjonalny arsenał"?
Smutek ma określoną funkcje. Mówi o konkretnych rzeczach, które się wydarzyły. Jeżeli wspominamy kogoś, kto odszedł - kogo z nami nie ma, to pokazuje nam to, jak dużo ta osoba dla nas znaczyła. Ta nostalgia pokazuje wagę tej osoby dla nas i to może być cenna informacja.
- Paweł Kaczyński, psycholog
Emocje stanowią bazę dla uczuć
Dzięki nim tworzymy relacje, budujemy wspólnoty i rozwijamy się jako ludzie oraz społeczność. Mogą też skutecznie motywować do działania. Uczą też empatii.
Mówmy o emocjach trudnych - to nie są proste emocje. Nie jest prosto się smucić. Weźmy emocję złości, która pozwala nam się skonfrontować z sytuacją. Staramy się działać i jesteśmy zmotywowani.
Więcej o emocjach i dobrostanie psychicznym dowiecie się słuchając rozmowy Aleksandry Hotowy i Pawła Kaczyńskiego.
Napisz komentarz
Komentarze