Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:43
Reklama

"W Środowiskowym Domu nie ma dyskryminacji. Tutaj czujemy się ważni" [ROZMOWA]

5 maja to w kalendarzu Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji w naszym studio z uczestnikami Środowiskowcyh Domów Samopomocy w Tczewie rozmawialiśmy o tolerancji.
"W Środowiskowym Domu nie ma dyskryminacji. Tutaj czujemy się ważni" [ROZMOWA]

Autor: fot. Weronika Gerowska-Chalecka

Czym jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych?

 

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych tworzy przestrzeń do pokazania, że każda osoba uczestnicząca w życiu społecznym ma prawo i możliwości do aktywnego rozwijania się w wielu obszarach. Ten dzień pozwala też mocno zaakcentować, że ograniczenia, które mogą utrudniać życie osobom z niepełnosprawnościami stanowią wyzwanie i powinny być znoszone. Z danych Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, że w naszym kraju  są blisko 4 mln osób niepełnosprawnych.

 

Czym jest Środowiskowy Dom Samopomocy?

 

Naszą redakcję odwiedziły osoby niepełnosprawne, które na co dzień korzystają z oferty wsparcia i terapii realizowanej przez Środowiskowe Domy Samopomocy w Tczewie. 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu, przeznaczonym dla osób dorosłych, które mają trudności związane z prawidłowym funkcjonowaniem w samodzielnym życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.

- Halina Zalewska, Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie

 

Zajęcia, które prowadzone są w Środowiskowych Domach Samopomocy prowadzone są w formie terapii grupowej oraz spotkań indywidualnych. Oferta dostosowana jest do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego uczestnika

 

Placówka przeznaczona jest dla osób, które przejawiają: przewlekłe choroby psychiczne, upośledzenia umysłowe, a także wykazują inne przewlekłe zaburzenia czynności psychiczne. Ośrodek swoim wsparciem obejmuje osoby zamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Tczew. Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przede wszystkim podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Poprzez swoją działalność służy wsparciem społecznym, uczy samodzielności, wiary we własne możliwości oraz umożliwia integrację społeczną.

 - Halina Zalewska, Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie

 

Ośrodek prowadzi wiele działań o charakterze integracyjnym. W ten sposób sprawnie dociera do, jak największej ilości potencjalnych podopiecznych. O tym, jak wygląda oferta i w jaki sposób mogą się realizować podopieczni możecie dowiedzieć się z rozmowy, którą przeprowadziła Aleksandra Hotowy:

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama