Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 16 listopada 2024 04:23
Reklama

W seminariach wieje pustką. Brakuje chętnych do bycia księżmi

Drastycznie spada liczba święceń kapłańskich, bo do seminariów zgłasza się coraz mniej kandydatów na księży. W tym roku niektórym diecezjom nie przybył ani jeden nowy kapłan. I nic nie zapowiada, że coś się zmieni.
W seminariach wieje pustką. Brakuje chętnych do bycia księżmi

Autor: fot. iStock

 

W tym roku Kościołowi katolickiemu przybędzie zaledwie 201 nowych księży

 

W niektórych seminariach święcenia przyjął tylko jeden diakon albo nie było ich w ogóle. Biskupi zapowiadają, że część parafii trzeba będzie łączyć, jeden proboszcz zostanie przydzielony do dwóch kościołów, a liczba mszy się zmniejszy – dowiedziało się RadioZET.pl.

 

W tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się 6 lat temu, nie pozostał ani jeden. Wszyscy zrezygnowali. To pierwsza taka sytuacja od 72. Dodajmy, że Kościół na Warmii nie jest żadnym wyjątkiem.

- napisał w liście do wiernych z archidiecezji warmińskiej rektor seminarium duchownego „Hosianum” w Olsztynie ks. dr Hubert Tryk

 

Liczba kandydatów na księży maleje od kilkunastu lat. W ostatnich 3-4 latach spadła drastycznie. Z kilku – jak wylicza RadioZET.pl – powodów: laicyzacja społeczeństwa, większe niż kiedyś wyzwania dla bycia księdzem i prywatyzacja religijności.

 

Liczba przyjętych do seminarium nie oznacza jeszcze, że tyle samo osób przystąpi do święceń

 

W trakcie studiów w seminariach wielu kandydatów na księży rezygnuje. Np. w Legnicy 6 lat temu naukę rozpoczynało 8 kleryków, skończyło – 2. Po dwóch nowych księży wyświęcono też w Elblągu, Ełku i Zamościu. 3 alumnów przyjęło święcenia kapłańskie w Szczecinie, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Łowiczu, Kielcach i Drohiczynie. 3 nowych księży zyskała też diecezja sosnowiecka. Kapłani wspominają jednak, że kiedyś w tych diecezjach seminaria kończyło nawet 30 alumnów.

Według prof. Remigiusza Ciesielskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu to dobry moment, żeby na nowo przemyśleć rolę świeckich w Kościele.

 

Parafie pozbawione większej liczby duszpasterzy będą musiały inaczej funkcjonować. Księża będą zmuszeni do dopuszczenia większej liczby osób świeckich do wspomagania działań parafii. O parafię będą musieli zadbać wierni.

- prof. Remigiusza Ciesielskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama