This War of Mine to pierwsza w historii gra komputerowa, która znalazła się w programie nauczania w szkołach. Jej akcja toczy się w mieście ogarniętym wojną. Cywile usiłują wygrać walkę o własne życie. Aplikacja stworzona przez 11 Bit Studios nie tylko pozwala wcielić się w rolę ofiary, ale również pokazuje, jak wielkie zmiany zachodzą w jej umyśle.
Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń.
- czytamy w rządowym komunikacie
Przemyślana i dopracowana
Jak wyjaśnia MEiN, gra powstała w oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a jej detale są dopracowane z dużą dbałością. Analizom poddano m.in. powstanie warszawskie, szturm Groznego czy wojnę w Syrii. Wykorzystano również relacje świadków oblężenia Sarajewa. Do ukazania emocjonalnej strony wykorzystano wyniki badań ukazujących wpływ wojny na psychikę zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Coś więcej niż lektura
Według informacji przekazanej przez resort – cechą wyróżniającą grę spośród dzieł literatury czy kina jest jej forma – to gracz podejmuje decyzje o kolejnych krokach.
Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych.
Do oprogramowania stworzono również materiały edukacyjne i scenariusz lekcji, dzięki czemu nauczyciele mogą omawiać jego przebieg na zajęciach z uczniami. Aplikacja dostępna jest do pobrania bezpłatnie [TUTAJ], jednak jej dalsze rozpowszechnianie jest zabronione.
???? Pierwsza w historii polskiej edukacji gra znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających! "This War of Mine" w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni. Również w wakacje.
▶ Grę można pobrać tutaj: https://t.co/E76QTr3pn2 pic.twitter.com/iFdtelTzvS- Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 27, 2022
Napisz komentarz
Komentarze