PESEL pod specjalną ochroną
Złodziejom coraz łatwiej jest wyłudzać dane Polaków, które mogą posłużyć później do zaciągnięcia zobowiązania na konto niczego nieświadomej ofiary. Dotychczas nie było ochrony przed tego typu działaniami – poszkodowany mógł dochodzić sprawiedliwości dopiero po fakcie. Wkrótce jednak może się to zmienić. W planach – jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna” – jest utworzenie centralnej bazy, w której każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL. Za darmo.
Projekt ministra cyfryzacji jest tym ważniejszy, że zagrożenia związane z przejęciem danych z roku na rok są coraz większe. (…) Z takimi sytuacjami będziemy mieć do czynienia coraz częściej z prostego powodu: nasze dane są zbierane i przechowywane przez coraz większą liczbę różnych podmiotów, a co za tym idzie, coraz więcej jest potencjalnych źródeł wycieków.- Dziennik Gazeta Prawna
Jak to zadziała?
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie działał serwis. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że będzie on uruchomiony w rządowej domenie gov.pl. Tam – w razie potrzeby – każdy obywatel będzie mógł zalogować się i zastrzec swój PESEL. W takiej sytuacji firmy telekomunikacyjne i pożyczkowe oraz banki będą zobowiązane do tego, żeby odmówić przyznania pieniędzy, gdyby ktoś próbował taką próbę podjąć.
Jeśli okaże się, że numer PESEL jest zastrzeżony, to firma nie będzie mogła udzielić kredytu lub pożyczki ani zawrzeć umowy telekomunikacyjnej. Klient w razie potrzeby będzie musiał na chwilę zdjąć blokadę, żeby skorzystać z ich usług. Potem założy ją ponownie.
- Dziennik Gazeta Prawna
Coraz więcej naruszeń
Według danych zgromadzonych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, które przywołuje dziennik, nasze dane są narażone na coraz większe zagrożenie wyciekiem. W 2018 roku odnotowano tylko 2446 przypadków ich naruszenia. Rok później było to już 6039 incydentów. W 2021 roku UODO przyjął 7507 zgłoszeń. Ubiegły rok przyniósł najbardziej niepokojące statystyki – zdarzenia związane z wyciekiem danych odnotowano aż 12 946 razy.
Napisz komentarz
Komentarze