Według obowiązujących w Polsce przepisów kursy na prawo jazdy nie są opodatkowane. Traktuje się je jako narzędzie podnoszenia kwalifikacji (z wyjątkiem kat. A). W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości wydał jednak orzeczenie w sprawie jednej z niemieckich szkół nauki jazdy, w którym stwierdził, że należy traktować te szkolenia, jako specjalistyczne i je opodatkowywać – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.
W związku z ujednoliceniem zasad panujących w Unii Europejskiej dziennikarze DGP zapytali wtedy Ministerstwo Finansów, czy w Polsce również zmienią się zasady opodatkowania kursów dla kierowców. Nie uzyskali jednak informacji, bo „za wcześnie było na wiążącą odpowiedź”. W publikacji czytamy, że interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazują na to, że kwestia opodatkowania tych szkoleń pozostaje bez zmian.
Interpretacja do zmiany?
Teraz DGP ponownie zapytało Ministerstwo Finansów o przepisy dotyczące opodatkowania kursów na prawa jazdy. Z niejednoznacznej odpowiedzi, którą otrzymali, wynika, że jedna z kluczowych interpretacji KIS może wkrótce zostać jednak zmieniona.
„Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Interpretator może dojść do wniosku o nieprawidłowości interpretacji na przykład na podstawie ponownej analizy określonych zagadnień, wskazówek nauki zawartych w różnych publikacjach, opinii i ekspertyz albo sygnałów o stosowaniu prawa płynących od organów podatkowych. Wszystkie te źródła mogą stać się czynnikiem uruchamiającym proces zmiany interpretacji ” – czytamy w odpowiedzi resortu finansów.
I dalej: „W związku z pojawiającymi się sygnałami o mogących mieć miejsce rozbieżnościach interpretacyjnych w zagadnieniu dotyczącym zwolnienia z opodatkowania VAT kursów na prawo jazdy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zagadnienie to jest wnikliwie analizowane”.
Choć nie jest to powiedziane wprost, zmieniona interpretacja będzie oznaczała, że rząd planuje opodatkować kursy na prawo jazdy. Gdyby do tego doszło, kursanci musieliby liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu.
Napisz komentarz
Komentarze