Ponowny proces taryfikacji
Jak czytamy we wspólnym komunikacie Wód Polskich i Wodociągów Polskich, „Minister Marek Gróbarczyk przychylił się do prośby Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, reprezentującej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki".
Ten proces odbywa się w trybie szczególnym, dlatego przedsiębiorstwa będą musiały przyłożyć dużą wagę do właściwego skonstruowania wniosków. Tak, by nie zawierały one błędów formalnych. To, że wznawiamy proces, nie oznacza, że będziemy ślepo akceptowali wszystkie propozycje. Będziemy dokładnie analizowali wszystkie czynniki. Szczególnie fakt wypłacania przez przedsiębiorstwa wod.-kan. dywidend samorządom, co miało wcześniej miejsce.
– Przemysław Daca, prezes Wód Polskich cytowany przez Portal Samorządowy
Daca zaproponował także samorządom czasowe obniżenie podatków i opłat dzierżawnych. I zachęcił, aby rozważyły dopłacanie mieszkańcom do rachunków za wodę i ścieki. W Polsce po takie rozwiązanie sięgnęło już 200 gmin.
Podczas spotkania szefa Wód Polskich z Krzysztofem Dąbrowskim, prezesem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, udało się wypracować wstępny katalog przyczyn, z powodu których wnioski mogą być szybko rozpatrywane.
Do głównych przyczyn wpływających na konieczność szybkiej korekty taryf zaliczyliśmy wzrost energii elektrycznej i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, inflację i konieczność wzrostu płac. Uznaliśmy, że te wnioski o zmiany taryf, które skupią się na tych elementach, mają szansę na bardzo szybkie procedowanie, co nie znaczy, że pozostałe wnioski nie zostaną rozpatrzone. Tyle tylko, że podlegać będą bardziej wnikliwej, a tym samym dłuższej procedurze analiz.
– podkreślił Dąbrowski, cytowany przez Portal Samorządowy
Nowe ceny za wodę i ścieki mają być ustalone do końca tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze