Anna Moskwa, minister klimatu, poinformowała na Twitterze, że:
(...) podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
- Anna Moskwa, minister klimatu
Gdzie złożyć wniosek?
Żeby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba złożyć wniosek w swojej gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.
We wniosku trzeba będzie podać:
- dane osobowe
- numer i serię dowodu osobistego
- numer rachunku do wykonania przelewu
- dodatkowo należy wymienić dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego
Najważniejszym wymaganiem jest jednak wcześniejsze zgłoszenie pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (wciąż jeszcze można to zrobić).
Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać osobiście lub za pomocą poczty oraz online (np. przez e-PUAP). Wniosek ma sześć stron (wzór w galerii).
Kto dostanie pieniądze?
Dodatek otrzymają osoby opalające swoje domy węglem kamiennym lub jego pochodnymi i używające:
- kuchni węglowej
- kotła na paliwo stałe
- kominka
- kozy
- ogrzewacza powietrza
- trzonu kuchennego
- piecokuchni
- pieca kaflowego na paliwo stałe
Wniosek może złożyć tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego. W Tczewie wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Całą procedurę wyjaśnił Michał Kremer, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych:
Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania jest zasilany węglem kamiennym. Warunkiem uzyskania dodatku jest zgłoszenie budynku i źródła ogrzewania w deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. A jeżeli ktoś tego nie dokonał do tej pory, to powinien zrobić to, jak najszybciej.
- Michał Kremer, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze