Zapraszamy na rozmowę z Józefem Golickim, pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu, który opowiedział na naszej antenie o szczegółach tego kulturalnego wydarzenia:
PROGRAM XXI FESTIWALU GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO IN MEMORIAM
Tczew, 27 sierpnia (sobota):
- od godz. 8:00 do 18:00 na dziedzińcu Fabryki Sztuk otwarta jest WYSTAWA "Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa". Wystawa czynna będzie do 4 września. Wstęp wolny
- od godz. 10:00 do 16:00 na terenie Tczewa trwa GRA MIEJSKA "Grzegorz Ciechowski - z Tczewa na muzyczne wyżyny". Start i meta w Fabryce Sztuk. Wstęp wolny
- od godz. 18:00 KONCERTY w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie i na stronie www Centrum Kultury i Sztuki:
- Koncert Finałowy XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w wykonaniu zespołów: Kajoa, Kosmodrom, MadRise, mapa, Os.so, Pasażer, Pola Coelho, Vestige
- Koncerty specjalne, na których wystąpią: Remigiusz Knapik, Tymon Tymański & 10/4 oraz Sławomir Ciesielski z zespołem Eurazja
Remigiusz Knapik
Remigiusz Knapik w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a w 2018 roku - studia na wydziale pianistyki jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Uczestniczył w wielu prestiżowych warsztatach muzycznych, mając przywilej uczenia się od największych muzyków światowej sceny jazzowej, klasycznej i rozrywkowej. W 2018 roku wydał swoją pierwszą płytę "Parallel Dispensations" nagraną w studiu Leszka Możdżera we Wrocławiu. W 2021 roku uczestniczył w wydarzeniu zorganizowanym przez Leszka Możdżera, Impart oraz Wrocławską Strefę Kultury pt. "Idzie Nowe. Leszek Możdżer przedstawia: Remigiusz Knapik". Komponuje także muzykę do filmów, reklam i spotów promocyjnych. Koncertował, między innymi, w Europie, Japonii, w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Muzyka i postać Grzegorza Ciechowskiego stanowią dla Remigiusza Knapika wielką inspirację, są jednym z powodów, dla których usiadł po raz pierwszy za klawiaturą fortepianu. Remigiusz Knapik uczestniczył dwukrotnie (w 2013 roku i 2017 roku) w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w składzie zespołów towarzyszących Justynie Różewicz i Dorocie Zygadło.
Tymon Tymański & 10/4
Projekt "Republika", odwołujący się do nazwy polskiej supergrupy, to pomysł Tymona Tymańskiego, w którym trójmiejski artysta podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. XX wieku. Tymański rozpoczął pracę nad projektem już jesienią 2020 roku, wykonując na koncertach piosenki toruńskiego zespołu. W 2021 roku artysta wybrał piosenki z bogatego repertuaru zespołu i zaaranżował je w odmienny, nowatorski sposób. Powstała muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń Tymańskiego i oscyluje na pograniczu post rocka, post jazzu i nowoczesnej elektroniki. Na In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego Tymon Tymański zaprezentuje projekt republikański z dużym zespołem muzyków. Towarzyszyć mu będą: Michał Wandzilak - piano, Marcin Gałązka - gitara, Tomasz Koper - perkusja, Maciej Sadowski - kontrabas, Ireneusz Wojtczak - saksofon, Michał Jan Ciesielski - saksofon, Dawid Lipka - trąbka, Roman Puchowski i Natalia Capelik-Muianga - wokale.
Tymon Tymański przygotowując projekt republikański powiedział:
"Żaden polski zespół nie wywołał na mnie tak piorunującego wrażenia jak Republika. Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej. Zainspirowało wielu rodzimych twórców, kierując ich w stronę oryginalnych, artystycznie wartościowych poszukiwań. Jestem coś winien Grzegorzowi i spółce, stąd potrzeba indywidualnego rozliczenia się z tamtą muzyką".
Sławomir Ciesielski z zespołem Eurazja
Jedną z największych atrakcji tegorocznego In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego będzie koncert zespołu EURAZJA. Grupa wykona w większości utwory autorstwa zespołu "Republika" i Grzegorza Ciechowskiego. Zespół EURAZJA swój początek wziął od spotkania się na gruncie artystycznym wokalistki Eurazji Srzednickiej i perkusisty zespołu Republika Sławomira Ciesielskiego. Wspólny udział w Teatrze Tworzenia bydgoskiego performera Jarosława Pijarowskiego zaowocował inicjatywą stworzenia wspólnego zespołu rockowego. Nazwa zespołu pochodzi od imienia wokalistki. Eurazja to również kontynent euroazjatycki, co też nie jest bez znaczenia. Dwa przeciwstawne bieguny Europa i Azja są jak woda i ogień, co też jest inspiracją dla zespołu. W skład grupy wchodzą: Eurazja Srzednicka - wokal, Sławomir Ciesielski - perkusja, Michał Stryniewski - gitara, Katarzyna Maliszewska - klawisze plus bas.
Napisz komentarz
Komentarze