Program wydarzenia
Dziedziniec Fabryki Sztuk w Tczewie zamieni się w historyczne obozowisko. O atrakcjach opowiedziała nam Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk:
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizyta w najstarszym zabytku Tczewa – Farze św. Krzyża, po której oprowadzi ks. Prałat Piotr Wysga. Jeden z punktów programu to promocja książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną – tłumaczenie powieści „Tczewski stos” Jiráska z końca XIX wieku. Historyczne tło opowiadania stanowi obecność w 1433 roku wojsk husyckich na Pomorzu, które wspierały króla Jagiełłę w wojnie z Zakonem Krzyżackim. Tczew został przez nich zdobyty szturmem, a czescy najemnicy walczący w służbie Zakonu spaleni.
Przeczytaj także: Chcesz lepiej poznać tczewską Farę? Fabryka Sztuk zaprasza na zwiedzanie z ks. Piotrem Wysgą
Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?
To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Co roku EDD towarzyszy inne hasło. W 2022 roku brzmi ono „Połączeni dziedzictwem”.
- Narodowy Instytut Dziedzictwa
Napisz komentarz
Komentarze