"Przygotowaliśmy zaplecze dydaktyczne dla studentów zdobywających zawód pielęgniarki i ratownika medycznego"
Otwarcie Starogardzkiej Grupy Klinicznej daje początek współpracy Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o o i Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Dzięki utworzeniu w naszej placówce zaplecza dydaktycznego dla studentów zdobywających zawód pielęgniarki i ratownika medycznego, dostęp do praktycznej nauki zawodu staje się łatwiejszy i na wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie, którzy stoją przed trudnym wyborem dalszej edukacji, skorzystają z oferty, którą przedstawia PSW i zdobędą wiedzę i doświadczenie niezbędne do ratowania życia i zdrowia pacjentów.
- Kociewskie Centrum Zdrowia (FB)
Od października w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim działać będzie Grupa Kliniczna, kształcąca nowe kadry pielęgniarskie. Inicjatywa możliwa jest dzięki współpracy z Powiślańską Szkołą Wyższą. W środowej inauguracji wzięli udział przedstawiciele samorządu, szpitala oraz władze uczelni.
Na mocy porozumienia w KCZ udostępnione będą specjalne pomieszczenia szkoleniowe, w których możliwa będzie realizacja zajęć praktycznych na fantomach i symulatorach medycznych.
Rozmawialiśmy z prof. dr hab. Katarzyną Strzałą-Osuch, prorektor Powiślańskiej Szkoły Wyższej, o tym, jak duże jest zapotrzebowanie na nowe, dobrze wykształcone kadry medyczne - pielęgniarki i pielęgniarzy oraz ratowników i ratowniczki medyczne.
Rok do roku, kończy naszą uczelnię około 70-80, nawet 90 ratowników medycznych. Zabezpieczamy rynek lokalny na te zawody. Natomiast pielęgniarek brakuje około 300 000, więc nawet jeśli naszą uczelnię rok do roku opuszcza 180 pielęgniarek, to miną lata świetlne zanim wypełni się rynek.
- dr Katarzyna Strzała-Osuch, prorektor Powiślańskiej Szkoły Wyższej
Zapytaliśmy prorektor także o to, czy w przyszłości podobny proces edukacyjny może być realizowany w Tczewie.
Mamy współpracę ze Szpitalami Tczewskimi S.A. i Centrum Kształcenia Zawodowego Nauka. Na tej mocy myślę, że pod koniec września uda nam się doprowadzić do powstania i otwarcia miejsca kształcenia pielęgniarek. Mamy to szczęście akurat że naczelną pielęgniarką Szpitali Tczewskich S.A. jest nasza absolwentka.
"Znajdujemy się na przedostatnim miejscu, w porównaniu z innymi województwami jeśli chodzi o liczbę dostępnych kadr pielęgniarskich"
O rozwiązaniach systemowych rozmawialiśmy z Agnieszką Kapała-Sokalską, marszałkinią Województwa Pomorskiego:
Znajdujemy się na przedostatnim miejscu, w porównaniu z innymi województwami jeśli chodzi o liczbę dostępnych kadr pielęgniarskich. Istnieje potrzeba kształcenia dodatkowej ilości kadr. Powinno to być priorytetem wszystkich osób, które się zajmują szeroko pojętą ochroną zdrowia. Jeżeli nie będziemy tego w odpowiednim tempie i zakresie robić, to za jakiś czas nie będzie osób w szpitalach do zabezpieczenia pacjentów.
Jest to w interesie wszystkich zarządzających szpitalami i właścicieli szpitali, żeby zapewnić odpowiedni poziom i liczbę kadry medycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz jakości świadczonych usług w naszych podmiotach leczniczych.
- Agnieszka Kapała-Sokalska, marszałkini Województwa Pomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze