Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:29
Reklama

Opinie w Radiu Tczew 24.08.: petycja na temat uniemożliwienia wycinki Lasu Tczewskiego

24 sierpnia gościem Opinii w Radiu Tczew była Barbara Jackiewicz - redaktor naczelna Telewizji Tetka i Radia Tczew oraz Krzysztof Repiński, dziennikarz Telewizji Tetka. Porozmawialiśmy m.in. o nowej inicjatywie mieszkańców pt. „Ratujmy Las Tczewski” oraz o innych terenach zielonych na terenie Tczewa.
Opinie w Radiu Tczew 24.08.: petycja na temat uniemożliwienia wycinki Lasu Tczewskiego

Mieszkaniec Górek stworzył petycję o nazwie „Ratujmy Las Tczewski”, pod którą podpisało się kilkaset osób. Tczewianin alarmuje, że drzewa na terenie tak zwanego lasu miejskiego przy osiedlu Górki mogą zostać w przyszłości wycięte, jeśli na najbliższej sesji radni zagłosują za zmianą dokumentu planistycznego. Ratusz odpowiada, że aktualnie nikt w tym rejonie nie chce wycinać drzew.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Łącznie ponad 700 tys. złotych będzie kosztować zagospodarowanie terenów zielonych na dwóch tczewskich osiedlach. Na skwerze przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 12, przy ulicy Topolowej oraz w niecce czyżykowskiej na wysokości ulicy Orzeszkowej powstanie sieć alejek, a między nimi będą nasadzone drzewa, krzewy, pojawią się rabaty bylinowe i elementy małej architektury.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Opinie w Radiu Tczew emitujemy w środy o godz. 9 (powtórki w soboty o godz. 12). Audycję prowadzi Bartosz Listewnik.

Opinie w Radiu Tczew są również retransmitowane w Telewizji Tetka Tczew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kajetan 25.08.2022 17:26
Wiele ciekawych wątków pojawiło się w tej dyskusji. Szczególnie dużo wniosła moim zdaniem zaprezentowana przez Bartosza Listewnika historia zmian jakie zapoczątkowały w krajobrazie miasta poprzednie studia zagospodarowania przestrzennego. Na historii warto się uczyć, a ta pokazuje, że jeśli aktualne studium mówi o budynkach w lesie, to drzewa zostaną wycięte. Zdecydowanie zabrakło perspektywy przyrodniczo-ekologicznej w tej dyskusji. Krzysztof Repiński zupełnie zaprzeczył walorom i potrzebie istnienia dzikiego lasu. Jednak jak pokazuje ostatnie badanie Polskiej Akademii Nauk w tej kwestii - 68% Polaków, gdy mowa o lesie, pragnie naturalnego terenu, w którym można spotkać dzikie zwierzęta, a nie kolejnego parku miejskiego. Wbrew temu co mówi Barbara Jackiewicz nie ma czegoś takiego jak zbyt gęsto rosnące drzewa. Przyroda sama reguluje tę kwestie i gdy faktycznie jej jest za gęsto, część drzew obumiera, a rozwijają się najsilniejsze. Nie potrzebujemy niczego wycinać, bo nie jesteśmy w tym tak dobrzy jak sama natura. Owszem, pewna ingerencja w teren lasu jest konieczna. Poprowadźmy ścieżki szutrowe w kilku miejscach. Zbudujmy ławki i zadaszone wiaty. Pamiętajmy jednak, że las nie jest naszą własnością i jesteśmy w nim gośćmi. Las jest przede wszystkim domem zwierząt i musimy to uszanować. Patrzenie na przyrodę z punktu widzenia użyteczności człowieka jest antropocentryczne i pomija zwierzęta, które na wycince stracą więcej niż my.

Somsiad 26.08.2022 16:49
Komentarz usunięty

Reklama