Muzyka to język piękna i wzruszeń, który niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. W tym roku po raz drugi w Tczewie odbędzie się Sambor Festival Tczew. Tak samo jak w ubiegłorocznej edycji, wszystkie koncerty zaproponowane w ramach festiwalu odbędą się w przepięknej tczewskiej Farze, pełnej dóbr kultury, sztuki i historii. Wrażenia widzów i słuchaczy zwielokrotni akustyka tego miejsca.
W naszym studiu gościliśmy Mateusza Kotwicę, głównego koordynatora festiwalu i przedstawiciela Stowarzyszenia Na krańcu świata, które razem z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest organizatorem festiwalu. Nasz gość przybliżył ideę festiwalu, jego charytatywny wymiar i artystyczny program.
Posłuchaj rozmowy o Sambor Festival Tczew 2022:
Program Sambor Festival Tczew 2022
1. Inauguracyjny koncert w niedzielę 4 września o godz. 19:00 zagra znakomity polski pianista Michał Mossakowski, w recitalu którego znajdzie się m.in. muzyka romantyczna oraz organowa zagrana na fortepianie.
Michał Mossakowski jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał III nagrodę na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Hartford w 2017 roku, II nagrodę na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (2017), a także został finalistą na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2018). Dzięki rozwijaniu swojej pasji oraz zaangażowaniu, za swoje sukcesy w artystycznym świecie wielokrotnie otrzymywał stypendia m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2. Drugi koncert (niedziela, 11 września, godz. 19:00) będzie nawiązaniem do muzyki dawnej - muzyki baroku i renesansu. Dla publiczności zagra Opus Baroque Ensemble.
Członkowie zespołu na co dzień specjalizują się w mistrzowskim wykonywaniu muzyki dawnej. Muzycy zawodowo związani są także z innymi formacjami, takimi jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Zespół Muzyki Dawnej Diletto, |OH| Orkiestra Historyczna i inne. Przywiozą ze sobą instrumenty z epoki, m.in. teorbę - lutnię basową z epoki baroku.
3. Trzeci koncert to hołd dla walczącej Ukrainy i koncert w wykonaniu Kameralnego Chóru Sofia z Kijowa.
Od 2012 roku chór Sofia regularnie występuje w ramach licznych festiwali krajowych, jak i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy też w międzynarodowych konkursach, stale powiększając pulę znaczących nagród oraz wyróżnień. Członkowie tego zespołu wyruszyli w świat, by podczas trasy koncertowej promować kulturalną dyplomację oraz prowadzić zbiórki na obronę swojego kraju przed rosyjskimi atakami. To odważni młodzi muzycy, którzy zaprezentują przede wszystkim muzykę religijną i cerkiewną. Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka na wsparcie Ukrainy.
4. Zwieńczeniem Sambor Festival Tczew 2022 będzie czwarty, finałowy koncert w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod kierownictwem Karola Hilli.
Chór w ubiegłym roku obchodził 20-lecie działalności twórczej. Od 2001 roku tworzą go studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Chór jest laureatem wielu nagród zdobytych podczas konkursów oraz festiwalu w kraju, jak i za granicą. W tym roku koncertowali razem z Andreą Bocellim. W Tczewie wykonają pieśni chóralne a'capella oraz z towarzyszeniem organów.
Charytatywne cele
AKCJA RENOWACJA - to zbiórka na ratowanie organów, która w tym roku będzie ponownie towarzyszyć festiwalowi. Dzięki m.in. ubiegłorocznemu wsparciu ludzi dobrej woli udało się zakończyć pierwszy etap prac porządkowania dokumentacji konserwatorskiej. Potrzeby są ogromne jak serca darczyńców.
WSPARCIE DLA UKRAINY - 18 września podczas koncertu Kameralnego Chóru Sofia z Kijowa będzie prowadzona zbiórka funduszy na pomoc walczącej Ukrainie.
Więcej informacji o Sambor Festival Tczew 2022 na : www.facebook.com/samborfestivaltczew
Sambor Festival Tczew 2022 jest objęty patronatem Radia Tczew i Tv Tetka Tczew:
Napisz komentarz
Komentarze