Jest 1826 lub 1827 rok. Powstaje pierwsza fotografia, wykonana na płycie ze stopu cyny i ołowiu. Jej autorem jest Joseph Nicéphore Niépce. Zdjęcie przedstawia widok z jego okna. I tak zaczyna się historia fotografii. (Nie)obiektywne spojrzenie na nią przedstawia wystawa w kamienicy Fabryki Sztuk. Dowiemy się m.in. o fotografiach powstałych na metalowych oraz szklanych płytach, pierwszych automatach do zdjęć, produkcji aparatów na błonę fotograficzną oraz wprowadzeniu na rynek autochromów, dzięki którym kolorowa fotografia zatriumfowała. Jednak głównym walorem wystawy jest kolekcja aparatów fotograficznych z XX wieku, będąca własnością Gerharda Narlocha. Impulsem do jej tworzenia był obiektyw z bursztynową soczewką zaprojektowany przez Marka Mazura.
opis wystawy pochodzi ze strony www.fabrykasztuk.tczew.pl
O pomyśle na wystawę i eksponatach, które się na niej znajdą opowiedziała na naszej antenie Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk. Podczas wernisażu zostaną też przedstawione wyniku konkursu fotograficznego „Kociewie najbliżej serca”.
Naszym gościem był także Gerhard Narloch, kolekcjoner aparatów. Ponad 70 aparatów z jego zbiorów zasiliło wystawę w kamienicy Fabryki Sztuk.
Aparat analogowy kryje w sobie dużo precyzyjnych mechanizmów i to mnie szczególnie zainteresowało.
Staram się cały czas powiększać moją kolekcję.
- Gerhard Narloch
Wystawę będzie można oglądać do 10 maja. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze