Zaczynamy od rozmów z mieszkańcami miasta, a potem płynnie przejdziemy do sprawdzenia, co dzieje się w Centrum Kultury i Sztuki. Rozmawiałam tam z panią dyrektor Joanną Grabowską oraz z Magdaleną Riebandt. Następnie zapraszam do posłuchania rozmowy z tegorocznymi dyplomantami Studium wokalno - aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Kacper Kubryński i Sławek Banaś zdradzą wam sekrety życia jako studenci aktorstwa, opowiedzą o pracy nad musicalami i dadzą kilka wskazówek, dla tych, którzy kiedyś chcieliby znaleźć się na ich miejscu. Na koniec zestawienie najciekawszych propozycji teatralnych w ten weekend oraz nadchodzący tydzień.
Wybrałam się do miasta na poszukiwanie miłośników teatru. Przekonajcie się sami, czy znalazłam ich w Tczewie!
Zapytałam też mieszkańców o ulubionych artystów.
Po wypytywaniu tczewian udałam się do Centrum Kultury i Sztuki. W ogniu pytań stanęły dyrektor Joanna Grabowska oraz koordynator działalności kulturalnej Magdalena Riebandt. Najpierw odpowiedziała pani dyrektor.
Na co CKiS stawia?
Na następne pytanie, czy tczewianie chętnie chodzą do teatru, najpierw odpowiedziała pani Magdalena:
Zapytałam też o plany CKiS na nadchodzący repertuar.
Jak CKiS nawiązuje współpracę z instytucjami?
Jak dobierany jest repertuar?
Na pewno większość mieszkańców pamięta, że w Tczewie od dwutysięcznego roku odbywał się Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny, do 2009 roku znany jako Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia" Tczew. Każdego września w mieście można było zobaczyć spektakle, spotkać aktorów przemykających uliczkami starówki, zobaczyć przedstawienia z kraju i za granicy. Zapytałam Panią Magdalenę czy lubiła ten Festiwal.
Na koniec zadałam obu paniom jeszcze jedno, najważniejsze pytanie:
Na pytania odpowiadały dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanna Grabowska oraz koordynator działalności kulturalnej Magdalena Riebandt.
Joanna Grabowska
Magdalena Riebandt
----
Kraków, Warszawa, Wrocław i Łódź! Te cztery miasta są celem tysięcy młodych ludzi każdego roku pod koniec czerwca, kiedy rozpoczynają się egzaminy do szkół teatralnych w Polsce. Ale nie tylko te cztery miasta, ponieważ niektórzy skręcają po drodze do Studium Aktorskiego w Olsztynie. Zainteresowani teatrem tańca próbują swoich sił w Bytomiu. Tych, których oczarował świat teatru animacji można zobaczyć też stojących w kolejce na egzamin wstępny w Białymstoku na Wydziale Lalkarskim. Są także tacy, którzy na scenie łączą z aktorstwem taniec i śpiew – i oni właśnie udają się na egzaminy do Państwowego Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Udało mi się wyrwać z próby dwóch studentów ostatniego, czwartego roku Studium. Późnym wieczorem schowaliśmy się w zaciszu korytarza, gdzie Kacper Kubryński i Sławek Banaś odpowiadali na moje pytania:
Sławek Banaś i Kacper Kubryński
----
Przejrzałam dla was bieżące repertuary Centrum Kultury i Sztuki, Teatru Wybrzeże, Teatru Szekspirowskiego, Teatru Miniatura, Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Sprawdźcie, co ciekawego czeka na was w tym tygodniu w teatrach!
Zaczynamy od Zwiedzania Teatru Szekspirowskiego, które trwa od wczoraj do 31 marca. Zwiedzanie trwa 60 minut, a w tym czasie można zobaczyć Makietę Szkoły Fechtunku, serce teatru, galerie – czyli charakterystyczne cechy teatru elżbietańskiego, taras z widokiem na miasto, a także będzie można przejść się po murze budowli teatru. Bilety warto zarezerwować wcześniej przez internet, albo nabyć w kasach teatru. Zwiedzanie rozpoczyna się każdego dnia o godzinie 15.
- A skoro już o zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego mowa, to będzie jeszcze jedno z nich, szczególne, które odbędzie się w ramach Rodzinnego Zwiedzania Teatru. W najbliższą niedzielę, 18 marca odbędą się warsztaty, podczas których będzie można poznać zarówno dawne techniki charakteryzacji, jak i te stosowane w teatrach współcześnie. Pod okiem specjalistów uczestnicy będą malować na twarzach – dzieci rodzicom, a rodzice dzieciom – różne emocje, postaci, a nawet odejmować bądź dodawać sobie lat! Będzie można stworzyć wspólnie sztuczne rany i specjalną miksturę przypominającą krew, przy okazji posłuchać, w jaki sposób wykorzystywane są na scenie. Warsztaty odbędą się w najbliższą niedzielę o godzinie 11, 13 i 16. Bilety można nabyć online lub w kasie teatru.
----
A teraz przechodzimy do przeglądu repertuarów spektakli teatralnych.
Zaczynamy od Teatru Wybrzeże.
Na Scenie Kameralnej w Sopocie będziecie mogli zobaczyć "Pełnię szczęścia".
"Ellen i Tom są szczęśliwym, bezdzietnym małżeństwem z dwudziestoletnim stażem. Bezdzietnym z wyboru. Ich życie naznaczają racjonalne decyzje, błyskotliwe kariery i przekonanie o własnym szczęściu. Pewnego wieczoru składa im wizytę najlepsza przyjaciółka, podobnie jak oni, kobieta sukcesu. Ta wizyta, a w zasadzie pewna nie do końca moralna propozycja wywróci uporządkowane życie całej trójki i skonfrontuje ich z emocjami, których dotąd skutecznie unikali."
Reżyseruje dyrektor teatru, Adam Orzechowski.
Spektakl będzie grany w sobotę, 17 marca o godzinie 16:00, a także w niedzielę, 18 marca o 19:00.
Drugi ze spektakli proponowanych przez Teatr Wybrzeże na ten weekend to przedstawienie "Nasi najdrożsi".
"To dramat psychologiczny utrzymany w nieco czechowskim klimacie. Oglądamy życie grupy mieszkańców małego miasteczka, których łączą koligacje rodzinne i przynależność do miejscowego, kościelnego chóru. Z pozornie błahych, niewinnie prozaicznych rozmów krystalizuje się dziwny, duszny krajobraz ludzki, pełen wzajemnych zaszłości, miłosnych zawodów, rozczarowań jakością własnego życia. Obraz ludzi, których każdy kontakt z wielkim, zewnętrznym światem budzi zazdrość i emocje grożące niespodziewanym wybuchem."
Reżyseria: Rudolf Zioło
Spektakl możecie zobaczyć w sobotę, 17 marca o 19.30 i w niedzielę, 18 marca o 16:00.
Jeśli chodzi o spektakle Wybrzeża w tygodniu, we wtorek (20.03), środę (21.03) i czwartek (22.03) zawsze o 19:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie zobaczycie "Seks dla opornych". Warto wspomnieć, że spektakl grany we wtorek będzie już dwusetnym! To chyba oczywisty dowód na powodzenie tytułu.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym spektaklu - "Akt równoległy" Tę sztukę możecie zobaczyć w nadchodzący czwartek (22.03) i piątek (24.03) o 19:00, na scenie Malarnia. Spektakl ze specjalnym udziałem Katarzyny Figury.
Przechodzimy do Gdyni.
"Cały ten wysiłek: zagadywanie, flirtowanie i czasami noc wypełniona miłosnymi uniesieniami. Potem okazuje się, że niczego nie pamiętasz. Obciach.
No cóż… Trzeba przyznać, że to się zdarza… Obudzić się następnego dnia rano i…
Czasem jest tak : nie wiesz gdzie jesteś, nie wiesz, kim jest osoba śpiąca obok, nie wiesz, gdzie są twoje spodnie i – kombinujesz jak najszybciej znaleźć się na neutralnym gruncie."
Takie rewelacje z "Następnego dnia rano" możecie zobaczyć w Teatrze Miejskim w Gdyni w sobotę, 17 marca o 19:00, a w niedzielę 18 marca dwa razy: o 16:00 i 19:00.
Skoro jesteśmy w Gdyni to zajrzeć trzeba do repertuaru Teatru Muzycznego. A tam się dzieje!
"Lalka" to tytuł, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka nie schodzi z afisza od wielu miesięcy. Jeśli chcecie zobaczyć pełnego sprzeczności Wokulskiego i jego zaloty do Łęckiej to czym prędzej rezerwujcie bilety. Grają w sobotę (17.03) i w niedzielę (18.03) – o godz. 17:00.
"Jak powstaje spektakl, jakim slangiem porozumiewają się pracownicy Muzycznego, czyje nazwisko trafia na afisza, a kto pozostaje anonimowy?
Skąd się biorą pieniądze? Czy aktor musicalowy potrafi wszystko? Jak wygląda jego dzień i co robi, gdy nie widzimy go na scenie? Opowieściom o machinie zwanej „teatrem muzycznym” towarzyszyć będą oczywiście fragmenty musicali znanych i tych, nieco zapomnianych."
W niedzielę (18.03) o 12:00 i 14:00 w Teatrze Muzycznym "Musicalomania", czyli niedzielne spotkanie rozrywkowo – edukacyjne.
Wspomniany na początku audycji przez mieszkankę naszego miasta jako jeden z ostatnio widzianych spektakli – "Ghost" będzie można zobaczyć w przyszłym tygodniu na scenie Muzycznego. Od momentu premiery w brytyjskim Manchester Opera House w 2011 roku, musical był wystawiany zarówno w Europie (m.in. we Włoszech i na Węgrzech), na Broadwayu, jak i w Azji (Chiny i Korea Południowa). Opowieść o miłości, która potrafi przetrwać nawet najtrudniejszą próbę, od listopada wzrusza widzów Teatru Muzycznego w Gdyni. Będziecie mogli zobaczyć w czwartek (22.03), piątek, (23.03), sobotę (24.03) i niedzielę (25.03), zawsze o 19:00.
Z propozycji Muzycznego warto jeszcze wspomnieć o Moscow City Ballet: Romeo i Julia. Charakterystyczne dla występów Moskiewskiego Baletu są olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć, ani o niej zapomnieć.
To wydarzenie impresaryjne, grane tylko raz w tym miesiącu!
Teatr Muzyczny obfituje w wydarzenia: w repertuarze do wyboru w nadchodzącym tygodniu jeszcze spektakle "Berek, czyli upiór w moherze", "Sceny miłosne dla dorosłych" i "Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła".
----
Nie mogę zapomnieć o propozycjach dla najmłodszych.
Teatr Miniatura zaprasza na "Gwiazdkę z nieba", przedstawienie dla najmłodszych widzów – najnajów, w sobotę (17.03) i niedzielę (18.03) o godz. 15:00. A dla trochę starszych dzieci przygotowana jest "Tajemnica Kina" w sobotę (17.03) o 12:00, a w niedzielę (18.03) o 15:00.
Oba spektakle będzie można zobaczyć tez w przyszłym tygodniu w godzinach porannych. A w piątek dodatkowo historia "Jasiek i Małgośka czyli uważaj robaczku".
A na koniec wydarzenie z Centrum Kultury i Sztuki. Nie bez powodu mówimy o nim na koniec, ponieważ mieliśmy dla Was konkurs! Bilety na "Pippi Pończoszankę" na 20 marca rozdane! Zwyciężczyni gratulujemy!
----
Do usłyszenia za tydzień!
Kurtyna.
Napisz komentarz
Komentarze