Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:40
Reklama

Damian Domański został Pomorskim Bibliotekarzem Roku

Dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, Damian Domański, został Pomorskim Bibliotekarzem Roku. To nagroda dla pracowników instytucji kultury, którzy poprzez innowacyjne działania odmienią obraz bibliotek i zawodu bibliotekarza, a także cieszą się uznaniem społeczności lokalnej.
Damian Domański został Pomorskim Bibliotekarzem Roku

Autor: fot. Emilia Laskowska / Senso 42

 

"Ta nagroda motywuje do dalszej pracy"

 

9 marca 2022 roku Kapituła Konkursu powołana uchwałą nr II/2022 Zarządu Okręgu Pomorskiego SBP z dnia 24 lutego 2022 roku, przyznała tytuł Pomorskiego Bibliotekarza Roku 2021 Damianowi Domańskiemu, dyrektorowi nowej samorządowej instytucji kultury Gminy Morzeszczyn. Podstawowym celem konkursu jest promocja zawodu bibliotekarza. Konkurs składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego, podczas których są wybierani najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach, a następnie Bibliotekarz Roku - cieszący się największym uznaniem w kraju. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w ramach Pomorskiego Dnia Bibliotekarza, które miało miejsce w sobotę, 24 września, w Klubie Marynarki Wojennej w Gdyni. Nagrodę wręczył Jacek Prądzyński, przewodniczący Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

fot. Emilia Laskowska / Senso 42

 

Jak mówi Damian Domański, ta nagroda jest dla niego motywacją do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz promocji czytelnictwa i roli biblioteki:

 

Informacja o przyznaniu tytułu Pomorskiego Bibliotekarza Roku jest dla mnie ogromną radością. To podsumowanie ponad 7-letniej pracy na rzecz mieszkanek i mieszkańców, promocja czytelnictwa oraz roli biblioteki w środowisku lokalnym. Oczywiście poczytuje to wyróżnienie bardzo indywidualnie, ale również myślę, że jest to nagroda dla środowiska gminy Morzeszczyn - również dla władz samorządowych, które są otwarte na wszelkie działania morzeszczyńskiej biblioteki. Bardzo się cieszę, bardzo mnie ta nagroda motywuje do dalszej pracy, do dalszego działania na rzecz promocji i czytelnictwa oraz promocji biblioteki. 

- Damian Domański, dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Damian Domański jest filologiem klasycznym, bibliologiem, mediteranistą i animatorem życia społecznego. Absolwent pelplińskiego Collegium Marianum i filologii klasycznej w Uniwersytecie Gdańskim, a aktualnie doktorant literaturoznawstwa w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu pedagogiki w Ateneum - Szkole Wyższej w Gdańsku (2014) oraz epigrafiki i archeologii biblijnej w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej w Toruniu (2015). W latach 2014-2022 dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie, a od 1 lipca 2022 r. dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie. Od 2013 r. pracuje również jako nauczyciel języka łacińskiego i kultury antycznej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym LINGWISTA w Gdańsku. Absolwent programu rozwojowego dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek "Kieruj w dobrym stylu" realizowanego przez Szkołę Liderów na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjator lokalnej sieci dyrektorek i dyrektorów bibliotek z powiatu tczewskiego i starogardzkiego w ramach ogólnopolskiej Grupy InicJaTyWy. Prezes Stowarzyszenia DRABKA oraz członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Od 2017 r. członek Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego, zaś od 2021 r. jej przewodniczący na IV kadencję. Zdobywca tytułu Osobowość Roku 2016 w Powiecie Tczewskim i laureat plebiscytu Osobowość Pomorza 2016 w kategorii Kultura ("Dziennik Bałtycki"). Animator roku powiatu tczewskiego (2018) i laureat tytułu "Perełka Kociewia" dla młodych Kociewiaków o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego na rzecz regionu (2019).

W pracy zawodowej skupia się głównie na działaniach społecznych dla dzieci i młodzieży oraz promując ideę wolontariatu oraz pobudzając inicjatywy lokalne. Koordynuje działania Centrum Młodzieżowego STECKA w Nowej Cerkwi. Prowadzi szkolenia dla kadr kultury z zakresu tworzenia oferty dla młodzieży i nieodbiorców kultury, sieciowania oraz wykorzystywania nowych technologii w animacji społeczno-kulturalnej. Ponadto prowadzi diagnozy potrzeb kulturowych. Interesuje się marketingiem w kulturze, nowymi technologiami w edukacji oraz infrastrukturą przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek i instytucji animacji kulturalnej. W ramach badań naukowych skupia się na antycznej literaturze podróżniczej i hagiograficznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama