Polsko-gruzińska współpraca na rzecz osób z niepełnosprawnościami
"Dobry start. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych w Municypalitecie Zestafoni" to nowy, międzynarodowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie w partnerstwie z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie. Partnerami ze strony gruzińskiej są; Stowarzyszenie Orioni z Zestafoni oraz Mer Zestafoni.
Geograficznie, jest to daleko, natomiast już tak przez te lata ułożyliśmy tą współpracę, że dla nas nie jest to jakieś większe wyzwanie. Już przylatują do nas dzieci, bo akurat rozpoczyna się Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. Ja wróciłem z kolegą i koleżanką tydzień temu z Gruzji i tam omówiliśmy szczegóły realizacji projektów. Mieliśmy spotkania i z rodzicami dzieci niepełnosprawnych i z kadrą, która będzie przez nas szkolona i będzie w tym nowopowstałym centrum pracowała. Rozmawialiśmy z władzą Zestafoni, z dyrektorami przedszkoli, bo my również tym razem wyjdziemy poza miejscowość Orioni, pójdziemy do pięciu przedszkoli, które wyposażymy do terapii włączającej i przeszkolimy nauczycieli tam pracujących. Część specjalistów poleci do Gruzji.
- Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie
Projekt zakłada także szkolenia dla rodziców dzieci, kadry nauczycielskiej i terapeutycznej z gruzińskiego Centrum Orioni, Dodatkowo uczestnikami będą studenci.
Zakładamy, że mamy 16 terapeutów, mamy 20 nauczycieli z przedszkoli, 30 rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i mamy, do włączenia w okresie projektu. 40 dzieci w wieku od 0-7 lat, które są niepełnosprawne i wymagają wsparcia. Do tego jest 10 studentów. Założyliśmy, że dziesiątce tych studentów pokażemy jak ten system wsparcia powinien funkcjonować.
- Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie
Do kogo skierowany jest projekt?
Przede wszystkim współpraca polegać będzie na budowaniu programu wczesnego wspomagania rozwoju. Natomiast po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia, wsparcie terapeutyczne będzie kontynuowane przez Centrum Orioni. Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z oferty projektu do 17 roku życia.
Stworzone zostaną warunki bazowe i kadrowe do ciągłości terapii od 0-17 lat. W ramach wprowadzania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przeszkolonych zostanie 20 nauczycieli przedszkoli i wydany zostanie poradnik metodyczny. W pięciu przedszkolach powstaną gabinety edukacji włączającej [...] To może być początkiem takiego rozwiązania systemowego w Gruzji i to jest takie najbardziej "ciepłe".
- - Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie
Więcej informacji można znaleźć na stronie realizatora projektu oraz słuchając rozmowy Aleksandry Hotowy z Magdaleną Okapiec-Kortas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie i Wojciechem Rincem, dyrektorem Zespołu Placówek Specjalnych.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z programu „Polska pomoc rozwojowa 2022".
Napisz komentarz
Komentarze