Czy każdej książce psychologicznej można zaufać?
Chociaż półki w księgarniach uginają się od książek o tematyce psychologicznej, to warto zastanowić się czy każda z nich jest pozycją, której można poświecić czas. W psychologii, jak i w każdej nauce pojawiają się teorie oparte na faktach, ale niektóre z nich pod wpływem różnych czynników ewoluują w kierunku popsychologii. Umieszczone w nich treści mogą być wartościowe dla czytelnika, ale mogą też tylko pozornie motywować do podjęcia wysiłku związanego ze zmianą życia. W trudnych czasach dużo chętniej sięgamy po proste i szybkie sposoby rozwiązywania problemów. Z punktu widzenia psychologii takie rozwiązania nie istnieją. Każda zmiana wymaga bowiem podjęcia wysiłku.
Złudzenie prostej odpowiedzi
Korzystanie z książek, które są poradnikami psychologicznymi nie szkodzi, ale być może długofalowo nie przyniesie oczekiwanego przez czytelnika skutku. Tego typu tytułu dają złudzenie prostych i pasujących do wszystkich rozwiązań. A tak nie jest. Obecnie rozwój nauki i zgromadzona wiedza psychologiczna umożliwiają rewidowanie wielu treści. Brakuje spójności między wiedzą teoretyczną a sposobami przekazywania treści naukowych w sposób dostępny dla każdego odbiorcy. Dlatego być może tak duża popularność poradników.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji o książkach z zakresu psychologii, którą poprowadzili Aleksandra Hotowy i Paweł Kaczyński:
"Psychologiczną Audycję Nienazwaną" prowadzi Aleksandra Hotowy. Audycja pojawia się antenie Radia Tczew w każdy czwartek po godzinie 16:00.
Napisz komentarz
Komentarze