Regularne odkładanie pieniędzy na tzw. czarną godzinę nie jest najmocniejszą stroną Polaków
Ich finansowa świadomość wciąż jest zbyt niska. Taki obraz wyłania się z raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym; skupia 38 rozwiniętych i demokratycznych państw).
Ankieterzy zapytali grupę Polaków o to, jak długo (nie obniżając standardu życia i bez konieczności pożyczania pieniędzy) byliby w stanie przetrwać z oszczędności. Okazało się, że zaskórniaki nie pozwoliłyby przeżyć pełnego miesiąca nawet co czwartej osobie w Polsce. A około 8 proc. Polaków nie przeżyłoby z oszczędności tygodnia!
Odkładamy, ale nie inwestujemy
Raport OECD pokazuje, że są Polacy, którzy potrafią oszczędzać. Najczęściej są to środki zaoszczędzone na 1 do 3 miesięcy. Na taką odpowiedź wskazało blisko 30 proc. respondentów. W niezłej sytuacji jest mniej więcej co trzeci Polak. 19 proc. deklaruje przeżycie ze zgromadzonych oszczędności od 3 do 6 miesięcy, a 13 proc.
- Business Insider
Do najpopularniejszych form oszczędzania należy gromadzenie pieniędzy na koncie w banku. Ponad 40 proc. Polaków kapitał trzyma w domu. Formy inwestycyjne, jak kupowanie nieruchomości czy kruszców, cieszą się słabym zainteresowaniem. Statystyczni Polacy nie potrafią bowiem zrozumieć mechanizmu długoterminowego odkładania.
Inflacja nie sprzyja oszczędzaniu
Żeby oszczędzać, trzeba mieć z czego. Niestety ciągły wzrost cen powoduje, że musimy coraz głębiej sięgać do naszych portfeli. Wartości naszego kapitału nie ochronią nawet typowe lokaty.
GUS podał niedawno, że tempo wzrostu cen we wrześniu sięgnęło 17,2 proc., co jest najwyższym wynikiem od ponad ćwierć wieku. W takim otoczeniu lokaty nie mają szans, by uchronić nasze oszczędności przed inflacją. Banki proponują klientom oprocentowanie na poziomie 5, 6, a niekiedy nawet 7 proc. w skali roku. To jednak nic w porównaniu z inflacją. Jak wylicza ekonomista dr Tomasz Wyłuda, żeby ochronić nasze pieniądze przed utratą wartości, należałoby znaleźć lokatę oprocentowaną na... 21,2 proc.
Napisz komentarz
Komentarze