W rozmowie z Aleksandrą Hotowy, Adam Urban - zastępca prezydenta Tczewa do spraw społecznych opowiedział o zasadach dystrybucji jodku potasu na terenie naszego miasta oraz odniósł się do pytań zadawanych za pośrednictwem mediów społecznościowych przez słuchaczy Radia Tczew.
Jodek potasu trafi do każdego domu
Jak poinformował Adam Urban, preparat jodku potasu podany we właściwym czasie pozwala na zablokowanie wchłaniania radioaktywnego jodu-131, który może wywołać raka tarczycy. Jodek potasu blokuje wchłanianie substancji radioaktywnej. Tabletki podaje w sytuacji katastrofy nuklearnej i potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Zakazane jest przyjmowanie tabletek bez wyraźnego zalecenia.
Jeżeli chodzi o kwestie związane z jodkiem, kilka tygodni temu podjęta została decyzja w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o standardowej procedurze, która pojawia się w sytuacjach zagrożenia kryzysowego. Podjęto decyzję o rozdysponowaniu tabletek z jodkiem po Powiatowych Strażach Pożarnych w całym kraju. Te tabletki trafiły również do straży pożarnej w naszym mieście. Do Tczewa potrafiło 81 000 tabletek jodu i zostały umieszczone w gminnych magazynach.
Przyjmowanie tych tabletek może nastąpić tylko i wyłącznie po ogólnopolskiej decyzji państwowej, która będzie na pewno rozpowszechniana w publicznych kanałach informacyjnych i poprzez służby wojewody. Tabletki będą wydawane dopiero po decyzji wojewody o procedurze dystrybucji. Nie ma takiego zagrożenia, które by powodowało, że byśmy musieli myśleć skąd wziąć danym momencie tabletkę żeby ją przyjąć.
- Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa ds. społecznych
W sytuacji wystąpienia zagrożenia, dystrybucja tabletek rozpocznie się najpóźniej 30 minut od komunikatu wojewody.
Myślę że w naszym mieście zostało to bardzo dobrze zorganizowane. Mamy ponad 30 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu. Jest to bodajże 18 aptek, 4 przychodnie, Biblioteka Miejska na Górkach i budynek Urzędu Miejskiego, wszystkie szkoły podstawowe, jak również Przedszkole numer 8. To jest ponad 30 punktów. Jeżeli chodzi o apteki, wydawanie tabletek odbędzie się oczywiście w godzinach otwarcia. Jeżeli chodzi o poszczególne punkty, to w każdym momencie jesteśmy przygotowani do uruchomienia dystrybucji. Niezależnie czy to będzie 10:00 rano, czy 21:00 wieczorem.
Nie jestem politykiem, chociaż jestem wiceprezydentem
Adam Urban odmówił komentowania pytań zadanych przez naszych słuchaczy dotyczących komunikacji miejskiej.
W tym momencie nie jestem politykiem, chociaż jestem wiceprezydentem. Jestem pracownikiem samorządowym i odpowiadam za zadania, które mi podlegają. Zaproszeni goście nie powinni się wypowiadać o sprawach, które nie leżą w zakresie obowiązków, którymi co dzień się nie zajmują. I to nie jest żadna ucieczka. Bo komunikacja jest tematem ważnym i bardzo ważnym nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych, dla wszystkich mieszkańców. A jeżeli rozmowa ma odbywać się w sposób kompetentny i ze znajomością wszystkich szczegółów, również bieżących spraw, to musi być prowadzona z osobą, która w tych bieżących spotkaniach uczestniczy. Ja do tych osób nie należę, gdyż moje obowiązki na dzień dzisiejszy tego nie obejmują. Proszę zapraszać gości, takich którzy są w stanie odpowiadać kompetentnie na pytania, które są zadane.
Po wizycie w naszej redakcji, słowa Adama Urbana, zastępcy prezydenta Tczewa ds. społecznych, który odmówił odpowiadania na pytania związane z komunikacją, zostały skomentowane w mediach społecznościowych.
fot. Tanie bilety Tczew (FB)
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z zastępcą prezydenta Tczewa:
Napisz komentarz
Komentarze