"Wodonerzy - strażnicy wody i wewnętrznej przyrody"
Celem projektu "Wodonerzy - strażnicy wody i wewnętrznej przyrody" jest stworzenie gry edukacyjnej, która będzie elementem wiodącym rozbudowanego projektu uświadamiania społeczeństwa jak cenna jest woda. Pomysłodawcy działań chcą także zebrać środki na postawienie poidełka w Szkole Podstawowej w Lubiszewie Tczewskim. Dzięki temu dzieci będą miały stały dostęp do wody i nie będą też musiały nosić ze sobą do szkoły butelek z napojami, co ograniczy zużycie plastiku.
Projekt kierowany jest do najmłodszych, bo to oni będą mieli największy wpływ na zmiany klimatyczne na świecie.
- organizatorzy
W skład zespołu pomysłodawców projektu wchodzą Anna Śniegocka, Błażej Kucman, Natalia Sielska oraz Łukasz Brządkowski. Projekt ma charakter wielopłaszczyznowy ukierunkowany na edukację środowiskową, mający na celu uświadomienie społeczeństwa, że woda jest jedną z najcenniejszych substancji na ziemi. Życie bez niej po prostu nie istnieje.
Nasz projekt dotyczy ogólnie rzecz biorąc wody, a tak bardziej szczegółowo, stworzyliśmy ten projekt z myślą o najmłodszych odbiorcach. Będziemy prowadzić warsztaty dla dzieci, na których skupimy się na edukowaniu dzieci o wodzie, nawadnianiu własnych organizmów, badaniu wody oraz łapaniu wody i tym, jak możemy oszczędzać tą wodę.
- Natalia Sielska, pomysłodawczyni projektu
Pilotaż projektu będzie realizowany z dziećmi z szkoły z Lubiszewa znajdującej się na terenie gminy Tczew.
fot. Wodonerzy
Zaplanowane działania
1. "Co w wodzie płynie?" - podczas warsztatów najmłodsi dowiedzą się m.in. o tym jaki jest stan czystości naszych regionalnych wód, skąd się bierze zanieczyszczenie wody, jak można to zmienić. Dzieci zbadają jakość wody w Jeziorze Rokickim.
2. "Łapiemy wodę" - na tle leśnych drzew dzieci zobaczą, jak w praktyce można zbierać wodę, i dowiedzą się o jej rzeczywistym oszczędzaniu - czy warto i dlaczego?
3. "Nawadniamy siebie" - Po co? Kiedy? W czym? Jaką? - butelkowa czy kranowa? Jak? O tak! Dzieciom przekazana zostanie wiedza, o tym co jest ważne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. W praktyce dzieci stworzą swój naturalny Izotonik.
Dodatkowo projekt wzbogacony zostanie o teledysk. Uczestnicy projektu napiszą piosenkę, której tematem przewodnim będą tematy warsztatów, a następnie stworzą do niej wideo. Całość projektu zamykać będzie gra edukacyjna. Składać się będzie z kart formatu A6, rozkładanej planszy z QRkodem do piosenki. Będzie zawierała dwa stopnie trudności. Pierwsza wersja gry będzie gotowa wiosną 2023 r.
Gra edukacyjna będzie składała się z kart formatu A6. Naszym celem jest również, aby ona była przejrzysta dla osób z niepełnosprawnością, więc zadbamy o odpowiednią czcionkę, będą pytania utrwalające wiedzę, aby rozszerzać informacje o wodzie. Jeżeli dzieci, bądź dorośli nie będą znali odpowiedzi, w grze będą pytania pomocnicze odwołujące się między innymi do treści, które znajdować się będą w stworzonym przez nas teledysku.
- Natalia Sielska, pomysłodawczyni projektu
Potrzebne wsparcie społeczne
Projektu nie uda się zrealizować bez przeprowadzenia zrzutki. Pomysłodawcy muszą pozyskać minimum 2600 złotych, aby móc starać się o dofinasowanie projektu z Funduszu Rozwoju Inicjatyw.
Zrzutka jest niezbędnym elementem założeń projektowych. Czyli nasze zrzutka musi się po prostu powieść, żeby projekt dalej zaistniał . Chociaż też jest jasne, że nawet jeżeli ta zrzutka nasza się powiedzie, możemy gdzieś na końcowym etapie nie utrzymać tego dużego dofinansowania, ale zrzutka musi się zrealizować.
- Natalia Sielska, pomysłodawczyni projektu
Link do zrzutki najdziecie tutaj.
Zachęcamy do wysłuchania, zamieszczonej poniżej, całej rozmowy z pomysłodawcami projektu, która przeprowadziła Aleksandra Hotowy:
Napisz komentarz
Komentarze