Każdy program wsparcia zazwyczaj budzi sporo pytań o skuteczność. Rządowy 500 plus od początku wzbudzał wiele emocji. W dwa lata od wejścia w życie przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Jak wygląda realizacja 500 plus na terenie naszego miasta, mówi Michał Kremer, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie.
W roku 2017 objęliśmy wsparciem 4 272 tczewskie rodziny, w których uprawnionych do świadczeń było 7 140 osób czyli dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. (Michał Kremer, MOPS Tczew)
Na program w Tczewie wydano 67 milionów złotych. Ilość osób objętych programem 500 plus w porównaniu do roku 2016 wzrosła o ok. 9%. Wzrost ten wynika z wielu czynników, ale jeden jest wyraźnie zauważalny:
Za znaczącym wzrostem liczby dzieci uprawnionych nie idzie znaczący wzrost liczby rodzin uprawnionych. (...) Możemy przyjąć, że ludzie którzy zastanawiali się nad kolejnym dzieckiem, zdecydowali się aby to kolejne dziecko w rodzinie się pojawiło. (Michał Kremer, MOPS Tczew)
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie odnotowano przypadki nienależnie pobranych świadczeń. Łącznie jest to kwota prawie 140 tysięcy złotych i dotyczy 90 rodzin.
Nie jest to kwota duża w stosunku do [wydanych - red.] 67 milionów. Najczęściej przyczyną jest fakt niepowiadomienia o uzyskaniu dochodu przez członka rodziny. (Michał Kremer, MOPS Tczew)
Nienależnie pobrane świadczenia stanowią zaledwie 0,2% łącznej kwoty wypłacanych pieniędzy. Najczęściej są zwracane z kolejnych naliczonych świadczeń. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej sprawdza także zgłaszane przypadki marnotrawienia środków. Kontrolą zajmują się pracownicy socjalni:
Badamy każdy przypadek zgłoszenia nam faktu marnotrawienia środków. (...) Póki co żadna z kontroli nie wykazała marnotrawienia, tych sygnałów od początku obowiązywania programu było około dwudziestu, może trzydziestu. (Michał Kremer, MOPS Tczew)
Okazuje się, że liczba klientów korzystających ze świadczeń zapomogowych z MOPSu od wprowadzenia programu 500+ się zmniejszyła. Nasz rozmówca pozytywnie ocenił pierwsze dwa lata funkcjonowania programu:
Na pewno jest to program, który pomaga rodzinom. Ma funkcję dochodotwórczą. W 2017 roku badaliśmy, jak ten program wpłynął na sytuację tczewskich rodzin. Najczęściej wskazywano, że te środki wydatkowane są na remonty, na dodatkowe pomoce edukacyjne, na wymianę wyposażenia - dzieci dostały nowe łóżka, biurka przy których mogą się uczyć. Niewątpliwie ten program pomaga. (Michał Kremer, MOPS Tczew)
Na długofalowe rezultaty programu 500 plus trzeba będzie jeszcze poczekać.
Napisz komentarz
Komentarze